14 december 2008, 22:51 | | 3560x gelezen

Kwaliteit bekeken; digitaal versus analoog

Er zijn nog fotografen die nog steeds zweren bij analoge fotografie. Als je schiet met een Hasselblad kan ik daar prijstechnisch begrip voor opbrengen en ook als je het gewoon leuk vind om vanwege nostalgische redenen met analoog bezig te zijn zie ik daar de lol van in. Gaat het je echter puur om kwaliteit en bruikbaarheid, dan is er volgens mij al jaren geen reden meer om analoog bezig te zijn.

Toch zijn er nog steeds fotografen die beweren dat analoog kwalitatief beter is dan digitaal. Of dit ook daadwerkelijk zo is, is echter moeilijk te bewijzen. In de Britse Gadget show wagen ze er een uitgebreide praktijktest aan. Twee foto's, genomen tijdens dezelfde studiosessie met zowel een Nikon F5 als een Nikon D700, drukte zij op megaformaat af om ze kritisch te vergelijken.

Beide foto's werden genomen op ISO 400 en met hetzelfde 85mm objectief. Bekijk de resultaten in dit filmpje. De digitale foto wint het met gemak. De vraag is wellicht wat er in nabewerking nog gedaan is. Dat is met digitaal tenslotte een stuk makkelijker.

Gadget Show; Film versus digital


Bron: Examedia

Elja Trum   Over de auteur; Elja Trum
Elja Trum is oprichter van Photofacts, auteur van een boek over zwart-wit fotografie en schrijft regelmatig voor fotomagazine Zoom.nl. Naast zijn passie voor fotografie werkt hij als e-business consultant bij Directshop.
Elja twittert, is getrouwd en vader van Mika.
 Deel dit artikel
(18)
EdC
ProfielEdC | zondag 14 december 2008, 23:15
Mooie test. Voor een tv-programma lijkt geld geen rol te spelen. Nu een keer met de Nikon D3x. Net zoveel ruis in de schoenen als analoog?

Hans Braakhuis
Hans Braakhuis | zondag 14 december 2008, 23:30
Dat filmke heb eerder gezien. Welke fotografen zijn dat dan die zweren bij analoog? afgezien van Fredje Bosschaert zullen het er niet veel zijn.

De technische kwaliteit van de foto is misschien niet de reden dat ze bij het oude blijven...heb je daar al eens over nagedacht.

Dr. Hook
Dr. Hook | maandag 15 december 2008, 00:13
@EdC,
Bij analoog heb je geen ruis maar KORREL, weet je nog?
Besie
ProfielTwitterBesie | maandag 15 december 2008, 08:20
Heerlijk dat digitaal en nog beter ook.
EdC
ProfielEdC | maandag 15 december 2008, 08:46
Beste Dr.Hook. Bijna vergeten, maar de herinnering komt weer boven. vrolijk

Overigens, anders dan vroeger lijkt nu 800 en 1600 ISO normaal. ISO 1600 vroeger een stevige korrel en nu geeft dat bij de meeste nieuwe dslr's weinig ruis.

tonv
Profieltonv | maandag 15 december 2008, 14:14
Vermakelijke test doorspekt met Britse humor! Nu is hopelijk die schijnbaar eeuwig durende analoog-versus-digitaal-discussie uit de wereld. Het merendeel van de professionele fotografen wist al lang wat deze test uitwijst maar voor veel verstokte 'analogen' is dit de openbaring ...
Charles
ProfielCharles | maandag 15 december 2008, 15:26
Misschien toch ook maar even de artikelen bij Rockwell lezen over dit onderwerp... (en zijn film-foto's bekijken).
Het Engelse voorbeeld is me te simpel. Highlights, detail, look, karakter, het lijkt niet echt besteed aan die Engelsen in het filmpje. Iemand die nooit film heeft gefotografeerd en niet bekend is met het filmkarakter ontgaat dit alles sowieso, denk ik. Alleen daardoor is beoordeling persoonlijk. Maar om nog even een film-foto in herinnering te halen, zie hier de DERDE foto.

Hans Braakhuis
Hans Braakhuis | maandag 15 december 2008, 16:38
Ja die derde foto heeft mooi licht en dat had met digitaal net zo mooi geweest.
Rokkwel weet helemaal niet waar die het over heeft...maar goed dat is weer een ander verhaal.



Derk
ProfielDerk | maandag 15 december 2008, 21:37
Grappig filmpje... maar wat doet het er eigenlijk toe? Het gaat toch om de lol van het fotograferen? Toch niet zozeer om de techniek. Het lijkt mij evident dat de digitale fotografie de laatste tijd beter is dan analoog ooit kon zijn, maar goed, een LP of band heeft ook zo zijn charmes...
Edwin A
Edwin A | dinsdag 16 december 2008, 06:28
Eigenlijk klopt deze test van geen kant. Het negatief is ingescand dus is het eigenlijk ook een digitaal bestand. Als je een negatief gaat inscannen gaat altijd de kwaliteit omlaag. Mijn visie op deze test is dan ook dat je geen vergelijk kan maken op dit formaat tussen analoog en digitaal!

Perrush
ProfielPerrush | dinsdag 16 december 2008, 12:49
@ charles,

blijf nu aub eens van die site van rockwell weg. daar staat toch niets zinnigs op en het ergste is nog dat hij door vele als 'kenner' beschouwd wordt en dus zijn 'uit de duim gezogen' ideeen als waarheid bestempeld worden.

enne, wie twijfelt er eigenlijk nog aan dat digitaal minimaal gelijkaardige resultaten kan neergezetten als analoog ? Ik iig niet :o)
frits
frits | dinsdag 16 december 2008, 15:02
Rockwell moet blijven als bron van vermaak. Eén blik op zijn perceptie van kleurgebruik trekt beide mondhoeken heerlijk omhoog.
Die filosofie van 'Camera doesn't matter' en duizenden links in ieder artikel op je website en zo een heel gezin onderhouden met liefst een powershotje en webdonaties. You gotta love the family man... Serieuze info weten we ook te vinden, toch?
Henri
ProfielHenri | dinsdag 16 december 2008, 20:43
Tsja, we kunnen altijd nog op glasnegatieven gaan werken, dat lukte in een grijs verleden ook.....
Het grootste nadeel van Digitaal vind ik dat, wanneer je "beter" wilt, je moet investeren in een nieuwe body met nieuwere sensor en elektronica.
"Vroeger" vochten Kodak, Fuji, Agfa en Konica om de filmverkoop en kwam er ieder jaar een nieuwe en betere generatie films uit.
Je hoefde toen alleen maar dat nieuwste type film in je camera te stoppen......
Charles
ProfielCharles | dinsdag 16 december 2008, 22:34
@Perrush
Ik maak zelf wel uit naar welke site ik kijk!

@Henri
Inderdaad, de winnaar is niet digitaal of analoog maar de industrie.
Dr.Hook
Dr.Hook | dinsdag 16 december 2008, 23:54
@Henri,
Je vergeet nog ILFORD met zijn prachtige zwart-wit films als de FP4 en HP5.
Anders dan bij kleur vind ik dat een digitale zwart-wit foto nog niet kan tippen tegen zelf afgedrukte analoge zwart-wit foto.
tonv
Profieltonv | zondag 21 december 2008, 07:45
@Henri
Soms realiseer je je zelfs niet meer hoezeer de 'digitale revolutie' ons commercieel 'in de tang' heeft. Zoals jij zegt was fotograferen in het filmtijdperk vele malen eenvoudiger en bovendien goedkoper. Wil je nu als professional 'bijblijven' dan dien je continu je camera te vervangen. Waarom geen modulair systeem met een body die je volledig kunt customizen en tunen? Misschien een idee om de censor verwisselbaar te maken. In navolging op de teloorgaande autoindustrie moeten Nikon, Canon en consorten toch ook 'groener' worden lijkt me...
Carlos
ProfielCarlos | maandag 22 december 2008, 13:21
Stellen jullie voor een een maand lang tocht door Amazonie of in de deepste van de himalaya gebergte en de batterij van je digitale camera op geladen moet worden ... vrolijk
tonv
Profieltonv | maandag 22 december 2008, 18:34
@Carlos
Er zal daar toch wel ergens een stopcontact zitten...
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

Hoe regel je een model?


Je kunt natuurlijk je vrienden, familie of toevallige voorbijgangers vragen om model voor je te staan. Maar het kan een leuke uitdaging zijn om een (semi-) professioneel model voor je camera te laten poseren. Hoe vind je zo'n model en waar moet je verder op letten?

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 3823 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er is 1 beoordeling.