15 april 2009, 20:11 | | 3003x gelezen

Oranjetipje in de vroege ochtend

Vorig jaar heb ik mij gespecialiseerd in het vinden van vlinders in de vroege ochtend. Ze zijn dan nog te koud om te vliegen en je hebt alle tijd om storende sprietjes en dergelijke weg te knippen, zodat je een lekker strakke plaat kan maken. Langzamerhand kwam ik wel tot de ontdekking dat de ultieme plaat ook weer niet beeldvullend met een compleet egaal achtergrondje is...

Met de eerste oranjetipjes begint voor mij het macroseizoen weer op volle kracht. Dit seizoen ben ik gestart met het zoeken naar mogelijkheden waarin ik gebruik kan maken van de omgeving om een mooi totaal plaatje te maken. Ik had al een poos een plaatje in mijn hoofd: een liggende compositie, vol met verticale lijnen van gras, dauwdruppels met tegenlicht, een vroeg zonnetje en een oranjetipje.

Met het mooie weer van de laatste dagen heb ik drie ochtenden lang allerlei oranjetipjes gefotografeerd. Op de vierde ochtend was het dan toch uiteindelijk raak en is het eindelijk precies zo geworden als ik in mijn hoofd had. Vaak valt de uitvoering van een idee in de praktijk nogal tegen omdat je net niet die situatie vind die je nodig hebt. Dat maakt mij extra tevreden met dit oranjetipje en ik hoop nog veel van dit soort foto's te maken dit seizoen.

Oranjetipje in de vroege ochtend
Oranjetipje in de vroege ochtend


Johannes Klapwijk   Over de auteur; Johannes Klapwijk
Johannes Klapwijk heeft zich al een aantal jaren intensief toegelegd op natuurfotografie. In de zomer ligt de nadruk op macrofotografie van vlinders en libellen. Buiten het macro seizoen ligt de nadruk op vogel en landschapsfotografie.
Johannes verzorgt ook workshops in natuurfotografie.
 Deel dit artikel
(15)
Jeroen Cox
ProfielTwitterJeroen Cox | woensdag 15 april 2009, 21:00
Ha johannes,
wederom weer een verbluffend resultaat, maar het mooie van dit vind ik nog wel de hele voorbereiding van jou. en de passie voor de natuur spat er van af.
Johannes Klapwijk
ProfielTwitterJohannes Klapwijk | woensdag 15 april 2009, 21:14
Thanks vrolijk
aradilon
aradilon | woensdag 15 april 2009, 21:37
Zeer mooie foto, en vooral je tijd er zo insteken om wat in het gras te gaan rondkruipen chapeau. (wat op zijn nederlands zoveel betekend als hoedje af)
Ik trek ook graag macro foto's maar ik kan er jammer genoeg niet zoveel tijd insteken (en mijn 70-300mm "macro" is nogal traag kwa focus)
EdC
ProfielEdC | woensdag 15 april 2009, 23:17
Hele mooie compositie. Het oranje tipje op het oranjetipje komt in dit licht uitstekend tot zijn recht. En een goede foto is zelden een toevalstreffer. Vaker is het het resultaat van goede voorbereiding. Petje af.
Peter van Veen
ProfielTwitterPeter van Veen | woensdag 15 april 2009, 23:45
Prachtig resultaat, Johannes! Ik ben zeker van mening dat een goede voorbereiding altijd meer oplevert dan op de pof een beetje rondstruinen.
Casper de Graaf
ProfielTwitterCasper de Graaf | donderdag 16 april 2009, 00:14
Mooie foto en ook altijd leuk om te zien dat een foto, die vooraf in je hoofd zit, werkelijkheid wordt. Ook het vroeg uit de veren zijn is hierin de moeite waard.
tonv
Profieltonv | donderdag 16 april 2009, 04:16
Een weloverwogen foto. Vakwerk als resultaat van denkwerk! Als ik dit lees en de foto zie krijg ik weer de kriebels om er met m'n EF 100mm F/2.8 Macro erop uit te trekken en de adembenemende schoonheid van moeder natuur vast te leggen.
Charles
ProfielCharles | donderdag 16 april 2009, 08:07
Mooie warme foto. Een camera met uitklapschermpje lijkt me ideal voor dit werk.
Johannes Klapwijk
ProfielTwitterJohannes Klapwijk | donderdag 16 april 2009, 08:27
@aradilon : focus maakt niet uit. Ik gebruik bijna altijd handmatig scherpstellen omdat ik 's ochtends vroeg werk. Alleen overdag op ronddartelende vlinders is AF handig, maar qua compositie heb ik vaak dat op de plek van mijn onderwerp geen focuspunt zit omdat ik het vrij ver uit het centrum heb.

@Charles: soms gebruik ik een hoekzoeker, maar het liefste lig ik gewoon lekker ontspannen plat op de buik door de zoeker te kijken, vooral omdat ik handmatig scherpstel wil je zo helder mogelijk alles kunnen bekijken.
Deborah Das
Deborah Das | donderdag 16 april 2009, 08:38
Supermooie foto!
Meer heb ik er eigenlijk niet aan toe te voegen vrolijk.
Gewoon supermooi!
Harold
ProfielHarold | donderdag 16 april 2009, 08:40
Een geweldig mooi plaatje. En wat een interessante specialisatie! Nog nooit van gehoord, maar je bent misschien toch niet de enige....

Het is in ieder geval zeer geslaagd.

Gr,
Harold
Johannes Klapwijk
ProfielTwitterJohannes Klapwijk | donderdag 16 april 2009, 09:46
@Deborah: dank je!
@Harold: er zijn er best een aantal die het doen hoor, maar het word wel steeds meer ontdekt door natuurfotografen.
Niels Willems
ProfielNiels Willems | donderdag 16 april 2009, 15:21
Wow, prachtige foto. Uit enthousiasme nog een keer je site bekeken. Zag dat er ook een nadeel kleeft aan het vroege fotograferen en wel de dauw op de vleugeltjes van de insecten. Kan trouwens ook een mooi effect geven, 't maar net hoe je het bekijkt.
Johannes Klapwijk
ProfielTwitterJohannes Klapwijk | donderdag 16 april 2009, 15:24
Vaak vind ik de dauw erg mooi, maar je hebt gelijk, soms is zonder dauw mooier.
Er zitten wel meer nadelen aan, je ziet altijd de onderkant van de vlinder.

Daarom ben ik dit jaar ook veel actiever overdag aan het fotograferen. Daardoor heb ik nu ook de bovenkant van oranjetipjes en een prachtige open dagpauwoog gefotografeerd.
Margo
ProfielMargo | vrijdag 8 mei 2009, 21:50
Wat mooi, ik zelf vind ochtend- en avondfoto's het meest sfeervol. Ik heb onlangs het oranjetipje ook gefotografeerd. Had 'm nooit eerder gezien, en een week later zag ik er weer een. Ik las ook ergens dat zeldzame vlinders dit jaar vaker te zien zullen zijn. Overigens vind ik de dauw op de vleugels van de insecten juist prachtig!! Marmein is daar heel goed in, kijk ook eens op haar website: www.marmein.eu
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

Fotoapparatuur verzekeren; welke verzekering moet je hebben


De afgelopen maanden heb ik mijn fotoapparatuur uitgebreidt met een prijzige 70-200mm objectief en een stevige flitser. Ook mijn nieuwe laptop wil zo nu en dan nog wel eens meegenomen worden tijdens een shoot. Wanneer ik nu met een volle fototas op stap ben draag ik al snel duizenden euro's aan apparatuur met me mee. Ik moet er niet aan denken dat die tas eens gestolen zou worden; ik ben namelijk daar namelijk niet voor verzekerd. Tijd om daar eens verandering in te brengen!

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 3823 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er zijn 2 beoordelingen.