Een aantal maanden geleden heb ik mijn eerste stappen gezet richting studiofotografie. Na wat verschillende workshops ben ik namelijk behoorlijk verslaafd geraakt aan deze vorm van fotografie. Het aanschaffen van een flitsset zat al langer in mijn hoofd, maar na de workshops wist ik het zeker!
Om een goede keus te kunnen maken heb ik mij op verschillende fora en sites ingelezen met betrekking tot het aan schaffen van een flitsset. Het is als beginner best lastig om te beslissen hoeveel wattseconde je nodig hebt, en welke andere opties je graag op de flitsset wilt hebben.
Ik moet eerlijk zeggen dat het kiezen – zeker na het werken met een professionele set in de workshops – nog lastiger is, want je moet wel een aantal stappen terug. Uiteindelijk is de keuze gevallen op de Falcon Eyes SS-150F. Deze set kwam over het algemeen goed uit de bus en lijkt goed te passen met wat ik (voorlopig) wil gaan doen, namelijk portret tot maximaal half body.
De set bestaat uit twee flitsers van 150 Wattseconde met daarop softboxen van 50x70 cm waarbij je 1 flitser aanstuurt, en de tweede als slave (ontvangstflits) ingesteld staat.
Na het binnenkrijgen van de flitsset kom je er geleidelijk achter dat je eigenlijk nog wat zaken nodig hebt om te gaan beginnen met foto's maken. Achtergrondpapier is erg handig, en ook een reflectiescherm kan je eigenlijk niet missen. Om niet direct een heel achtergrond systeem aan te hoeven schaffen (dit is de volgende wens) heb ik gekozen voor doek.
Dit heb ik in twee kleuren gekocht, namelijk zwart en wit. Dit is bij verschillende zaken gewoon per meter te verkrijgen en doet uitstekend zijn werk. Uiteindelijk heb ik ook nog een Rittz 5 in 1 reflectiescherm aangeschaft om de tweede flitser niet gelijk kwijt te zijn als invulflits en deze kan gebruiken voor bijvoorbeeld de achtergrond.
En dan komt natuurlijk het moment waarop je de flitsset wilt uitproberen. Uiteraard is het leukste om 'echte' modellen te fotograferen, maar het is zeker als beginner in studiofotografie eerst handig om wat ervaringen op te doen. Uiteindelijk is dit wel mijn doel, maar eerst maar eens wat proberen en testen.
Erg handig om dan terug te vallen op familieleden en vrienden om te wennen aan de set en wat dingen uit te proberen. Ik merk dat een belichtingsmeter eigenlijk onmisbaar is (dat is weer de volgende wens), maar zonder gaat het ook goed. Je moet wel wat meer proeffoto's schieten, maar uiteindelijk kom je er wel.
Alleen hebben na een tijdje familieleden (inclusief hond) al zo vaak voor proefkonijn moeten spelen dat die voorlopig even genoeg hebben van je hobby. Om toch bezig te blijven ga je dan zoeken naar andere dingen om te fotograferen. Uiteindelijk kom je dan al snel uit op artikelen of andere voorwerpen (die trouwens zeer geduldig zijn) waarvan je een goede foto met de juiste belichting wilt maken.
In mijn zoektocht was uiteindelijk het doosje tomaatjes in de koelkast de klos. Het tomaatje heb ik wat opgepoetst en op een mooi wit glimmend bord gezet. Het bord heb ik op het witte achtergronddoek geplaatst en vervolgens de flitsers opgesteld. Ik heb hierbij beide flitsers met softbox gebruikt.
Eén flitser heb ik van links in een hoek van 45 graden in laten flitsen, en de andere flitser heb ik voor de helft over het bord heen gezet, schuim weg tegen het achtergronddoek in een hoek van 45 graden. Dit heb ik gedaan om zo het bord mooi weg te laten lopen in de achtergrond.
De flitser die van links flitst stond op 1/8 en de achtergrondflitser ongeveer op 1/4 om de achtergrond mooi wit te maken. Na de juiste instellingen op de camera te hebben ingeregeld - f/9.5, 1/125s, ISO 100 - resulteerde het in de volgende foto.

Uiteindelijk vond ik het een geslaagde fotosessie, waarbij je – zoals je ziet – toch lekker bezig kunt blijven in je (thuis)studio zonder 'echte' modellen.
 |
|
Over de auteur; Niels van der Perk Niels van der Perk is een gepassioneerd fotograaf. Hij houdt zich graag bezig met alles omtrent fotografie. Zijn voorkeuren binnen fotografie liggen bij portretfotografie, studiofotografie en paardenfotografie. |