6 februari 2010, 23:57 | | 4742x gelezen

Experimenteren met Lightpainting

De afgelopen dagen ben ik in de weer geweest met Lightpainting. En dan niet alleen met het maken van foto's van voorbij rijdende treinen, sterrenstrepen, enzovoorts, maar ook met light graffiti, een techniek waarmee je een zaklamp of een andere lichtbron voor de camera beweegt.

De techniek is heel eenvoudig: je wacht tot het donker is, plaatst je camera op een statief, stelt de sluitertijd in op Bulb en kiest om te beginnen een diafragma van ongeveer f/8. Wil je niets van de achtergrond zien, dan kies je een kleiner diafragma. Wil je de achtergrond juist meer mee wilt laten spelen, dan kies je een groter diafragma.

Vervolgens hang je een draadontspanner aan de camera die je vast kunt zetten (zodat je de ontspanknop niet zelf ingedrukt hoeft te houden). Heb je geen draadontspanner, dan biedt de zelfontspanner uitkomst.

Daarna ga je met je zaklamp voor de camera staan en schrijf je een tekst, omlijn je een onderwerp of verlicht je een specifiek deel van het onderwerp. Hieronder wat eerste experimenten. Niet omdat het mooie foto's geworden zijn (want dat zijn het niet), maar wel omdat ze het principe van lightpainting goed illustreren. Zo zie je bijvoorbeeld ook dat het wel handig is als het onderwerp stil blijft staan, iets waar mijn hond het geduld niet voor had. knipoog

Lightpainting omtrekken


Je kunt ook nog spelen met allerlei kleurtjes door bijvoorbeeld een gekleurd plastic snoeppapiertje voor de zaklamp te houden. In mijn foto's wisselde ik geel en blauw af.

Lightpainting


Wat de voorbijgangers van ons dachten toen we met de auto in het bos gingen staan om de bomen te verlichten, en vervolgens met een zaklamp onze eigen voetstappen verlichtten, heb ik ze maar niet gevraagd. knipoog

Lightpainting voeten


Liesbeth van Asselt   Over de auteur; Liesbeth van Asselt
Voor bedrijven richt Liesbeth zich voornamelijk op reclamefotografie (internet en drukwerk) en het maken van profielfoto's voor social media. Voor particulieren verzorg ik fotografiecursussen en workshops natuurfotografie en fotografeer ik hun trouwe viervoeter in de studio of buiten.
 Deel dit artikel
(17)
blauwgestreept
ProfielTwitterblauwgestreept | zondag 7 februari 2010, 00:12
Hihi, wat leuk. Je kunt er inderdaad leuke dingen mee doen, ik ga het binnenkort ook maar eens proberen...
MaGi
ProfielMaGi | zondag 7 februari 2010, 00:51
Leuk geëxperimenteerd. Een van de volgende opdrachten van mijn opleiding zal ook schrijven met licht zijn. Mooi artikel om alvast in de stemming te komen.
Arno
ProfielTwitterArno | zondag 7 februari 2010, 02:14
Leuk gedaan!
Marco Nedermeijer
ProfielMarco Nedermeijer | zondag 7 februari 2010, 08:38
Light-graffity is erg leuk om te doen. Ik ben er vorig jaar ook mee bezig geweest. Wat ook een leuk effect geeft is om bijv voorwerpen van licht te maken en deze te laten vasthouden door mensen, door deze erbij te flitsen.

Jouw stapfoto is trouwens erg goed geslaagd !
Geri
ProfielGeri | zondag 7 februari 2010, 10:16
Te gek ! Wat knap dat je die tekst zo strak in de lucht hebt geschreven, lijkt me heel leuk om eens uit te proberen.
EdC
ProfielEdC | zondag 7 februari 2010, 10:32
Met een zaklamp strepen maken, dat heb ik heel lang geleden gedaan. Dit is weer een heel nieuwe mogelijkheid. Voor de tekst moet je bijna een geheim recept hebben ontwikkeld, de letters lijken me niet zonder meer 'in de lucht' te schrijven.
tonv
Profieltonv | zondag 7 februari 2010, 14:20
Weer een nieuw aspect van nachtfotografie! Het prikkelt mijn fantasie moet ik zeggen...
Peter Biesheuvel
ProfielPeter Biesheuvel | zondag 7 februari 2010, 14:56
Wij (Peter van Veen en ik) hebben hier recent (zie m'n blog) ook een eerste poging op gewaagd. Was echt cool om te doen. Er valt zoveel mee te experimenteren.
Echt een aanrader.
FlandersPhotography
ProfielFlandersPhotography | zondag 7 februari 2010, 15:54
Dit is gewoon geweldig, wat een fantastisch idee.. Ik heb zo`n ultra sterke spierwitte LED lamp en ik ga dit zeker eens proberen!! Soms zijn de leukste dingen zo ongelofelijk simpel dat je er gewoon overheen kijkt!!
Ruud
ProfielRuud | zondag 7 februari 2010, 19:42
de STAP FOTO is heel goed gelukt!!! ben er zelf ook wel eens mee bezig geweest, en probeerde steeds in spiegelbeeld te schrijven....knipoog, is niet zo'n goed idee...

Trouwens meerdere kleuren lampjes is ook gaaf om mee te werken, en je hebt er eigenlijk niet eens echt grote lampen voor nodig, een fietslampje ( ledjes ) volstaat al.
Niels
ProfielTwitterNiels | zondag 7 februari 2010, 21:55
Ik had dit al een paar keer op Zoom voorbij zien komen, maar dit lijkt me erg leuk om te doen. Eerst gewone nachtfotografie (Ja Ton, ik ga het echt proberen.. vrolijk) en dan hebben we we weer een volgende uitdaging.

Leuk artikel Liesbeth!
Johannes Klapwijk
ProfielTwitterJohannes Klapwijk | zondag 7 februari 2010, 22:35
Het idee is erg grappig en je tweede foto is idd netjes uitgevoerd!

Ik vrees dat het niks voor mij is helaas knipoog
Te veel gedoe en geen idee wat ik met dat soort foto's doe want op mijn site zullen ze niet belanden knipoog
Robbie Veldwijk
ProfielTwitterRobbie Veldwijk | woensdag 10 februari 2010, 22:10
Deze techniek vind ik echt geweldig! Door flink te oefenen kan je hier echt hele leuke dingen mee doen!
Liesbeth van Asselt
ProfielTwitterLiesbeth van Asselt | zaterdag 20 februari 2010, 14:02
Beste allen, een wat late reactie van mijn kant ivm een verblijf in Japan (waarover meer in een volgend blog). Ter toelichting: de letters Stapfoto heb ik gewoon in de lucht geschreven en achteraf in Photoshop gespiegeld. Een stuk simpeler dan in spiegelbeeld schrijven Ruud!
denn1s
Profieldenn1s | woensdag 17 maart 2010, 11:32
ha die liesbeth,

erg leuk om je stukjes hier te lezen!
specifiek over dit onderwerp: toevallig was ik hier tijdens een recente avond van fotocollectief parallax ook mee bezig! zie hieronder een link naar het desbetreffende bericht op mijn blog www.denn1s.web-log.nl

http://denn1s.web-log.nl/home/2009/12/denparallax-1.html

groetjes,
dennis
Liesbeth van Asselt
ProfielTwitterLiesbeth van Asselt | woensdag 17 maart 2010, 16:57
Hoi Dennis, jullie zijn iets heftiger tekeer gegaan dan ik zo te zien!
Groetjes, Liesbeth
Arvid de Windt
ProfielArvid de Windt | maandag 6 september 2010, 06:52
Dit is ook wel echt gaaf. De toepassing op professioneel gebied is nog niet echt heel erg duidelijk. Maar er zijn mogelijkheden.
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

Voordelen van een full-frame camera


Er komen steeds meer zogenaamde full-frame camera's op de markt. Voor iedereen die zich afvraagt wat dat nu precies in houdt en wat de voordelen zijn sommen we ze in dit artikel voor je op. Full-frame camera's zijn overigens nog best prijzig, maar worden steeds betaalbaarder.

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 3800 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er is 1 beoordeling.