15 december 2010, 23:25 | | 2554x gelezen

Lightroom: Camera profielen gebruiken

Wanneer je een foto in Lightroom opent is de kans groot dat de kleuren er in de foto anders uit zien dan achter op je cameradisplay. Dit komt doordat Lightroom een eigen interpretatie van de kleuren toepast. Nu is het standaard profiel van Adobe in de meeste gevallen ook een prima start, maar als je wilt kun je ook terug naar het beeld zoals je dat op je camera zag.

Voor de meest camera's heeft Lightroom deze profielen namelijk standaard beschikbaar. Lightroom herkent je camera en laat direct de bijpassende profielen zien. Zo kun je de kleuren in de foto nabootsen zoals ze er ook achter op je camera (of wanneer je gebruik maakt van Jpeg) uit zien.

Overigens zijn dit door Adobe gemaakte profielen die mogelijk niet helemaal exact overeenkomen met de instellingen die je camera toepast. Het is een benadering. Het kan handig zijn om voordat je aan het bewerken slaat eerst een keuze te maken uit één van de cameraprofielen.


Ik kreeg deze vraag over de profielen deze week van Elias en toevallig had ik nog een filmpje liggen dat ik nog niet eerder gepubliceerd had. Dat verklaart waarom er nog met Lightroom Beta 2 gewerkt wordt in de video..

Elja Trum   Over de auteur; Elja Trum
Elja Trum is oprichter van Photofacts, auteur van een boek over zwart-wit fotografie en schrijft regelmatig voor fotomagazine Zoom.nl. Naast zijn passie voor fotografie werkt hij als e-business consultant bij Directshop.
Elja twittert, is getrouwd en vader van Mika.
 Deel dit artikel
(8)
Jacques Jullens
Jacques Jullens | donderdag 16 december 2010, 00:44
Zoveel schermen, zoveel veranderingen in kleur. Ik blijf trouw aan mijn kalibratie van adobe kleuren en instellingen van de fotovakschool, zowel voor de mac met eizo als voor de printer. Het geeft weinig verrassingen achteraf. Het display van mijn camera is wel het laatste waar ik op vertrouw vrolijk
Peter van Veen
ProfielTwitterPeter van Veen | donderdag 16 december 2010, 06:53
Haha, dat was het eerste wat me opviel... de beta versie.
Tom van Peer
Tom van Peer | donderdag 16 december 2010, 10:43
En waarom ook de camera niet gecalibreerd? Als ik de kans heb (windkracht 5 op het strand is wat lastig), schiet ik eerst een plaatje met de Colorchecker passport van X-rite en maak daar een profiel mee. Met dat profiel stel ik dan de witbalans en de calibratie in Lightroom in.
MarcelG
MarcelG | donderdag 16 december 2010, 14:26
@Tom, nee, in dit geval gaat 't niet om het calibreren van de camera an sich, maar puur het toepassen van het (meestal toch wel belabberde) schermprofiel van 't scherm achterop de camera. Oftewel, zorg dat de foto op je gecalibreerde Eizo in LR er net zo (slecht) uit ziet als achterop je camera.

Bij 't gros van de cameras kun je het scherm achterop nog niet eens calibreren, dus waarom je daar wel op zou willen vertrouwen is mij een raadsel. Hetzelfde geldt voor de JPG rendering van je camera. Ik zou niet weten wat ik daar mee moet.
Ik vertrouw liever op een goeie RAW registratie en een gecalibreerd kwaliteitsbeeldscherm.
Tom van Peer
Tom van Peer | vrijdag 17 december 2010, 09:15
Marcel, volgens mij zijn we het wel met elkaar eens: 1. LCD-scherm van de camera is geen maatstaf voor de kwaliteit van je foto 2. RAW, RAW, RAW

Dus eigenlijk zijn deze cameraprofiel goodies in Lightroom 'wel aardig' maar niet echt zinvol?
MarcoSmeets.nl
MarcoSmeets.nl | maandag 20 december 2010, 15:28
ook handig om te weten: op de camera zie je JPG versie en nooit de RAW versie.
leo
Profielleo | dinsdag 21 december 2010, 03:08
Zelfde geldt voor gebruikers voor de laatste versie van PS5. Ik kies zelf in 99 % van de gevallen voor Adobe standaard, maar het is een leuke mogelijkheid. ( Ik gebruik PS en Lightroom heb ik wel, maar och, ik zie de voordelen niet en misschien nog wel belangrijker, ik ken PS beter)
leo
Profielleo | dinsdag 21 december 2010, 03:15
Mijn Sigma's Dp 1 en 2 herkent PS niet en past automatisch Adobe toe.
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.
Portretfotografie met kleine flitsers (Strobist fotografie) avond
Gevorderdenworkshop gegeven door RonvanderKolk | kosten: € 34.95

Portretfotografie met kleine flitsers (Strobist fotografie) avond

Voor het maken van mooie portretten heb je niet perse een fotostudio en dure studioflitsers nodig. Zelfs met een kleine flitser (zo eentje die je normaal op je camera zet), wat accessoires en enige handigheid kun je prachtige resultaten bereiken. En dat in een avond!

» meer informatie

Fotograferen op RAW of Jpeg formaat?


Elke digitale spiegelreflex camera kan bestanden in het zogenaamde RAW formaat wegschrijven. Deze bestanden zijn echter groter dan de gangbare Jpeg bestanden die de camera ook kan produceren. Daarnaast moeten RAW bestanden eerst omgezet worden in Jpeg bestanden voordat anderen de foto's kunnen bekijken of voordat ze bij een standaard fotodienst afgedrukt kunnen worden. Werken met RAW bestanden vergt dus een boel extra werk. Waarom zou je deze extra moeite nemen?

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 4805 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er zijn nog geen beoordelingen.