Vandaag heb ik de workshop
Portretfotografie op locatie van
Martin Hogeboom gevolgd. Martin heb ik reeds eerder aan de slag gezien tijdens het
Strobist festival eerder dit jaar en daarbij liet hij al merken zijn kennis op fotografiegebied met passie te kunnen delen. Meer dan genoeg reden om eens deel te nemen aan deze workshop.
TheorieDe workshop begon in zijn studio in Epe. Na ontvangst met koffie en thee en een voorstelrondje nam Martin het woord voor een uitleg van voornamelijk het technische gedeelte; wat heb je nodig om aan de slag te kunnen. Hierbij kwamen zaken als flitstriggers en wat theorie over het werken met flitsers voorbij.
Martin gaf ook een aantal adviezen voor apparatuur die je wellicht zou kunnen aanschaffen en waarom. Tevens gaf hij een aantal boeken aan die de moeite van het lezen waard zijn, zoals
The Moment It Clicks van Joe McNally. Opvallend was ook zijn advies om boeken te lezen over hoe je omgaat met mensen zoals
How To Make People Like You In 90 Seconds Or Less. Eigenlijk geen rare keuze, aangezien je als (portret)fotograaf toch erg veel met mensen werkt die je vaak nog maar net kent wanneer je ze op de foto gaat zetten. Slim om je ook in dit onderwerp te verdiepen dus!

De uitleg van de basis werd gevolgd door een erg interessant onderdeel; Martin liet een flink aantal foto's zien die hij gemaakt had. Hierbij vertelde hij bij de foto's hoe deze gemaakt waren. De serie begon bij foto's gemaakt met beschikbaar licht gevolgd door foto's waarbij gebruik gemaakt werd van reflectoren. Uiteraard konden ook vragen gesteld worden.
Na de foto's met beschikbaar licht ging Martin door met foto's waarbij één flitser gebruikt werd. Mooi om te zien hoe met één flitser in combinatie met beschikbaar licht echt mooie foto's gemaakt zijn. Met Martin's uitleg van de foto erbij klinkt het dan ook allemaal erg eenvoudig om dergelijke foto's te maken. Vervolgens werden nog complexere lichtsituaties met twee of meerdere flitsers besproken.
Persoonlijk vond ik het erg interessant om te horen hoe hij de verschillende foto's opgezet en gemaakt had. Je krijgt 'het recept' van een foto. Uiteraard is de praktijk vaak weerbarstiger, vandaar dat de ochtend gevuld met theorie gevolgd werd door een praktijkworkshop. Eerste werd er echter een goed verzorgde lunch geserveerd.
PraktijkSamen met twee modellen trokken we daarna naar een locatie in Epe; een door anti-kraak gebruikt pand waarin vroeger een bedrijf gezetten had. Het pand was ook nog aardig gevuld met kantoorspullen en andere achtergebleven rotzooi. In combinatie met vreemde lichtsituaties en grote hallen een prachtige locatie om een flinke tijd zoet te kunnen zijn.
Hier werd de groep opgesplitst in twee groepjes van vier waarbij Martin in eerste instantie met één groep aan de slag ging. De tweede groep, waar ik in terecht kwam, mocht zelf gaan oefenen. Zelf vond ik dit wat minder geslaagd. Met amper overleg werd er in no-time een lichtopstelling opgebouwd en werd er gelijk begonnen met fotograferen.
Natuurlijk is dit afhankelijk van de groep, maar persoonlijk had ik liever gezien dat er even rustig een plan gemaakt werd en dat er vanuit daar stap voor stap (en flitser voor flitser) een lichtopstelling opgebouwd zou worden. In plaats daarvan stonden er nu een aantal man gelijktijdig druk te flitsen waarbij er weinig besproken werd over het hoe en wat.

Later kwam Martin natuurlijk ook bij onze groep en gaf hij praktische tips en beantwoorde hij vragen. Ik verwacht dat er bij toekomstige workshops nog wel iets gesleuteld gaat worden aan het praktijkgedeelte.
Op zich is er wel aardig wat voorbij gekomen tijdens dit dagdeel. Naast camerainstellingen en lichtopstellingen geeft Martin hier creatieve input om niet alleen het model goed te belichten, maar ook juist op de achtergrond te letten en deze bijvoorbeeld met één of meerdere flitsers interessanter te maken. Bijvoorbeeld door de flitser in de achtergrond ergens doorheen te laten flitsen zodat er een patroon ontstaat of door met kleurfilters te werken.

Rond half vijf gingen we terug naar de studio waar iedereen nog een paar van zijn foto's uit kon kiezen. Deze werden vervolgens aan de hele groep getoond en besproken onder het genot van een drankje en een borrelnootje.
Martin Hogeboom vertelt met veel passie over zijn vak en weet de theorie en praktijk enthousiast over te brengen. Ik heb me goed vermaakt, weer het nodige geleerd en weer inspiratie gekregen om zelf weer meer met Strobist fotografie te gaan doen. Zijn workshop is dus zeker het bezoeken waard!