21 februari 2008, 20:08 | Peter van Veen | 10406x gelezen

Wat is een snelle lens?

Soms hoor je mensen praten over een ‘snelle lens’ en hoe goed en geweldig die wel niet zijn. Maar je vraagt je misschien af of dit iets te maken heeft met de sluitersnelheid, of hoe snel de lens kan focussen?

Hoe snel een lens is heeft alles te maken met het maximale diafragma van de lens. Hoe groter het diafragma is, des te sneller is deze lens.

Wanneer we het over een lens hebben, wordt deze meestal aangeduid met de brandpuntsafstand, ook wel de focale lengte genoemd, (bijvoorbeeld een 50mm lens, of een 300mm telelens, of een 18-50mm zoomlens, alswel het maximale diafragma (meestal weergegeven met een f/nummer, bijvoorbeeld f/1.8 of f/4 of f/5.6). Hoe lager dit getal is, hoe groter het maximale diafragma is.

Zoals je weet is het diafragmagetal de maat van de lensopening waardoor het licht binnen komt. Dus hoe groter het maximale diafragma is, hoe meer licht er door de lens naar binnen kan.

De reden dat een lens met een groot diafragma een snelle lens wordt genoemd ligt in het feit dat er meer licht naar binnen kan waardoor je een snellere sluitertijd kunt gebruiken, zelfs wanneer de lichtomstandigheden minder goed zijn.

Waarom zou je een snelle lens willen hebben?
Snelle lenzen kunnen je een voordeel bieden ten opzichte van de langzamere typen in bepaalde omstandigheden en bepaalde typen fotografie. Ze bewijzen zeker hun nut wanneer er sprake is van weinig beschikbaar licht (bijvoorbeeld als je binnen wilt fotograferen maar je flitser niet kunt gebruiken) of wanneer je een snelle sluitertijd nodig hebt (bijvoorbeeld bij sportfotografie of natuurfotografie). Een snelle lens is in het bijzonder heel nuttig wanneer je een snelle sluitertijd nodig hebt in slechte lichtomstandigheden (bijvoorbeeld indoor sportfotografie).

In het algemeen wordt een lens snel genoemd wanneer het maximale diafragma f/4 of groter is (bijvoorbeeld f/2.8 of f/1.4, etc.). De lens zoals hierbij afgebeeld is een Canon EF 70-200mm f/2.8L USM – supersnel, maar hierdoor ook behoorlijk aan de prijs.

Canon 70-200L f/2.8


Hou er ook rekening dat wanneer je een groter diafragma gebruikt dit onmiddellijk gevolg heeft op het scherptedieptebereik. Een groter diafragma geeft een smaller scherptedieptegebied. Dat is op zich een geweldig effect, maar alleen in het geval je dat ook daadwerkelijk wenst, zoals bij het losmaken van een persoon of object van de achtergrond.

Een snelle lens kan heel erg handig zijn, maar helaas betekent snel ook vaak dat ze behoorlijk duur kunnen zijn. Als je echter een wat meer economische snelle lens wilt hebben, dan moet je eens kijken naar 50mm lenzen. Nikon, Canon, Sigma, etc. hebben allemaal een snelle 50mm lens in het assortiment.

Peter van Veen   Over de auteur; Peter van Veen
Peter is oprichter van Moor Fotografie, waar hij wekelijks diverse artikelen schrijft over 'leren fotograferen'. Schrijver van het eBook Ken Je Camera. Vader van vier kids en mooiweerrijder op zijn Honda CBR400RR BabyBlade.
 Dit artikel doorsturen
 
(11)
Elja Trum
ProfielTwitterElja Trum | donderdag 21 februari 2008, 20:13
Zelf heb ik het bij dit soort objectieven doorgaans over 'lichtsterke' lenzen. Dat is minder verwarrend als 'snelle'. Ik ben overigens erg fan van dit type lenzen. Ik heb maar één objectief die geen f/2.8 of groter diafragma heeft. vrolijk
Reinoud
Reinoud | donderdag 21 februari 2008, 20:38
een ander voordeel van lichtsterke lenzen is dat je meer ziet door je zoeker en je autofocus het ook makkelijker doet. Het diafragma gaat namelijk pas dicht op het moment dat je afdrukt. Dat is bijvoorbeeld voor onderwaterfotografen een reden toch een snelle lens te gebruiken, ondanks dat ze vaak toch flitsen op f/8
mreys
Profielmreys | donderdag 21 februari 2008, 21:02
Ik heb hier twee f/2.8 (waaronder die 70-200) en één f/1.8, maar slechts één durf ik écht snel noemen, en dat is die met USM wat voor snelle focus zorgt naast de kleine sluitertijden.
Jeroen Cox
ProfielJeroen Cox | donderdag 21 februari 2008, 21:44
tsja behoorlijk aan de prijs zeg je. Als je een body kopt met een super goede sensor. voor mijn gevoel haal je die investering dan onderuit door een budget lens te kopen.
Ik zie dat prime lenzen relatief goedkoper zijn, dit is dus een overweging van mij.Ik ben opgegroeid met zoom, en zou dus niet weten hoet het is om bv met een vast brandpunt 70mm F2.8 te fotograferen heeft iemand hier ervaring mee? (voornamelijk portret fotografie)
Kevin
Kevin | donderdag 21 februari 2008, 22:12
Welke lens moet je gebruiken voor portret fotografie en wat heb je er minimaal voor nodig. Ik ben nog niet zo lang in de fotografie en heb ook nog niet heel mijn toestel door, heb al eens wat plaatjes geschoten op een skate event met snelheidsfotografie, alleen nu zit ik toch wel met portretfotos van mensen., hebben jullie hier wat informatie over:
Robin
Robin | donderdag 21 februari 2008, 22:48
Ik heb enkele weken geleden de Canon 50mm 1.8 gekocht via marktplaats. Door velen aanbevolen als perfecte portretlens. Nieuw kost deze lens 85 euro ofzo dus eigenlijk geen geld. Ik heb geen moment spijt gehad van de aankoop en er al vele mooie portretten mee geschoten.
de Groot fotografie
de Groot fotografie | vrijdag 22 februari 2008, 11:07
@kevin

75mm is mooi voor portret...maar niet korter dan 50mm anders krijg je te veel vertekening.
Diafragma rond de 8 als je studioflitsers gebruikt en groter (lager getal) om meer scherpte diepte te krijgen.

op fredmiranda.com kun je heeeeeeeeel veel reviews vinden van heeeeeeel veel lenzen vrolijk
Steven
Steven | vrijdag 22 februari 2008, 11:22
Ik ben 2 jaar geleden overgeschakeld op een 50mm ipv de budgetlens 28-80 (of 18-55). Het is anders fotograferen, in die zin dat je moet zoomen met de benen (zelf vooruit of achteruit bewegen) en door ervaring moet je inzicht krijgen in het scherptediepte bereik. Ik fotografeer vooral (mijn) kinderen en doe dat als volgt (vanuit de A-stand):
1. zet mijn 50mm op f2,8
2. kadreer door zelf te bewegen (waardoor je je kadrering meer bewust doet)
3. focus en controleer de sluitertijd (tussen de 50 en 125)
4. pas desnoods nog mijn diafragma aan

De lens is minder bruikbaar als je binnenshuis familiefeestjes wil fotograferen.
Het kan de moeite lonen om op flickr.com eens te zoeken op pools voor prime lenzen.
Elja Trum
ProfielTwitterElja Trum | zondag 24 februari 2008, 11:26
@mreys; In het artikel wordt dan ook 'lichtsterk' bedoelt wanneer er het woord 'snel' gebruikt wordt. 'Snel' heeft in dit geval dus niks te maken met de snelheid van de autofocus.

Voor portetfoto's maak ik zelf altijd gebruik van mijn 24-70mm f/2.8 lens. Dat bevalt me prima. Er zijn echter ook mensen die bijvoorbeeld graag met een 70-200 lens werken, of inderdaad juist de 50mm. Allemaal goede mogelijkheden.

Een groot diafragma (zoals bijvoorbeeld f/3.2) kan bij portretfoto's erg prettig werken aangezien je hiermee de achtergrond onscherp kunt maken waardoor je model er meer uit springt.
Marsman
Marsman | woensdag 27 februari 2008, 03:48
Lichtsterkte KAN een invloed hebben op je snelheid van focussen bij mijn weten. Omdat je scherpstelveld bij maximaal diafragma véél kleiner is kan je toestel het moeilijk krijgen om te focussen. Ik denk dan vooral aan concertfotografie waar ik vaak op f2.8 fotografeer ipv f1.8
Willy van Dreumel
ProfielWilly van Dreumel | woensdag 27 februari 2008, 12:30
@Kevin: Voor portretfotografie kan een lichtsterke 50mm lens heel mooie resultaten geven, door de verlengingsfactor van je camera komt deze 50mm overeen met 80mm (Canon) of 75 mm (Nikon) op kleinbeeldformaat. Afhankelijk van de situatie gebruik ik voor portretten m'n Canon 24-105mm/F4 L, of de 50mm/F1.4, of de Sigma 105mm/F2.8. Met de aantekening dat ik de beide vast brandpunt lenzen nauwelijks meer gebruik voor portretten sinds ik die 24-105 L- lens heb.
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

Fotograferen op RAW of Jpeg formaat?


Elke digitale spiegelreflex camera kan bestanden in het zogenaamde RAW formaat wegschrijven. Deze bestanden zijn echter groter dan de gangbare Jpeg bestanden die de camera ook kan produceren. Daarnaast moeten RAW bestanden eerst omgezet worden in Jpeg bestanden voordat anderen de foto's kunnen bekijken of voordat ze bij een standaard fotodienst afgedrukt kunnen worden. Werken met RAW bestanden vergt dus een boel extra werk. Waarom zou je deze extra moeite nemen?

» lees verder (421 woorden)





Photofacts SponsorenCameraTools
TOP-Canvasfoto
FotoCube
Photofacts nieuwsbrief
Wekelijks op de hoogte blijven van de artikelen op Photofacts? Schrijf je in voor de nieuwsbrief.
Digitale Fotografie: Zwart-wit, door Elja Trum
Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er zijn nog geen beoordelingen.