Recensie: Kelby's Photoshop CS3 for Digital Photographers
Morgen komt de Nederlandse vertaling uit van
The Adobe Photoshop CS3 Book for Digital Photographers door bestseller auteur
Scott Kelby. Zo'n drie maanden geleden
bestelde ik de Engelstalige versie. De afgelopen tijd heb ik deze grotendeels doorgenomen en dit lijkt me dus een mooi moment om mijn bevindingen te vertellen.
Ook deze nieuwe versie voor Photoshop CS3 staat weer boordevol met nuttige tips en korte tutorials voor fotografen. Scott weet alles op een heldere en uitermate eenvoudige manier uit te leggen. Door de tutorials gewoon stap voor stap te volgen lukt het je gemakkelijk om eenzelfde resultaat te halen. Scotts humor, die stevig aanwezig is in dit boek, wordt niet door iedereen gewaardeerd. Persoonlijk heb ik er weinig moeite mee en kan ik er zo nu en dan zelfs om lachen. Het maakt dit boek in elk geval erg luchtig om door te nemen.
Het boek bestaat feitelijk uit zo'n 140 tutorials. Deze zijn onderverdeeld in hoofdstukken, maar het is niet noodzakelijk om de tutorials achter elkaar te volgen. Wanneer je een specifieke bewerking zoekt blader je vanuit de inhoudsopgave door naar de gewenste tutorial en voer je het gegeven stappenplan uit. Los daarvan wil ik wel aanraden om het boek gewoon eerst helemaal van voor tot achter door te nemen. Vervolgens leg je het naast je computer en wanneer je een bewerking nodig hebt zoek je 'm op. Na een paar keer heb je het boek niet meer nodig en heb je de techniek eigen gemaakt.
De auteur gaat nergens heel diep in op de achterliggende gedachte van een bewerking, maar dat hoeft wat mij betreft geen probleem te zijn. Het blijft hierdoor ook eenvoudige en begrijpbaar. Wel leert Scott je tussendoor de nodige bruikbare short-keys waarmee je het werken met Photoshop aanzienlijk kunt versnellen. Zo nu en dan worden er ook extra tips geven wanneer je ergens in een tutorial zit, uiteraard relevant en vaak erg nuttig.
Bridge & RAWDe eerste twee hoofdstukken gaan over het bij Photoshop geleverde Bridge CS3. Zelf ben ik enthousiast Bridge gebruiker en heb ik nog niet kunnen wennen aan Lightroom, dus ik vond de tips erg nuttig. Veel fotografen zullen echter overgestapt zijn op Adobe Lightroom wat een goede vervanger moet zijn van Bridge. Desondanks kun je uit deze hoofdstukken dan ook nog ideeën halen om te werken aan je workflow. In hoofdstuk drie wordt het gebruik van RAW besproken, Scott gaat hierbij verder dan de basisbewerkingen die de meesten van ons wel zullen kennen.
Bijsnijden & AfdrukkenHoofdstuk vier bevat de nodige tips op over het herschalen en bijsnijden van afbeeldingen, persoonlijk vind ik dit een wat minder interessant onderwerp, maar het is handig kennis om in huis te hebben. Het volgende hoofdstuk gaat over afdrukken en kleurmanagement. Op dit onderwerp wordt niet al te diep ingegaan wat eigenlijk ook niet vreemd is, want dan wordt het al snel ingewikkeld. Er zijn tenslotte ook al dikke boeken over alleen dit onderwerp geschreven.
Kleurcorrectie & portrettenHoofdstuk zes beschrijft handige tips om aan de juiste kleuren in je foto's te komen en in het daarop volgende hoofdstuk leer je deze foto's dan op een mooie manier om te zetten naar zwart-wit. Hierna wordt het wat mij betreft pas echt interessant met een hele lading nuttige tips over veel voorkomende problemen en hun oplossingen gevolgd door een heel hoofdstuk gewijd aan het verbeteren van portretopname. Denk hierbij aan het
weghalen van oneffenheden,
witter maken van tanden en andere bewerkingen die ik zelf ook regelmatig uitvoer.
Effecten en eindbewerkingIn hoofdstuk tien laat Scott zien hoe je eenvoudige effecten kunt toepassen om je foto's wat extra's mee te geven. In lijn met een goede workflow eindigt het boek met verscherpingstechnieken en een aantal verschillende manieren waarop je het resultaat aan anderen kunt tonen.
In het allerlaatste hoofdstuk onthult Scott Kelby een stukje van zijn eigen workflow aan de hand van een voorbeeld foto. Van het inladen van de afbeeldingen vanuit de camera tot het afdrukken van de uiteindelijke foto. Uiteraard met alle tussenliggende stappen duidelijk beschreven.
Nederlandse of Engelse versieDe Nederlandse versie komt van
Uitgeverij Pearson en gaat hier onder de naam
Het Photoshop CS3 boek voor digitale fotografen (ISBN 978-90-430-1473-1) over de toonbank voor 39,95 euro. Mocht je liever voor de Engelstalige variant gaan dan is deze
in Nederland voor circa 45 euro te bestellen.
Vanuit Engeland kun je 'm echter voor zo'n 32,- euro op je deurmat verwachten (inclusief verzendkosten). Dat is dus absoluut de moeite waard in dit geval. Zelf had ik 'm binnen een week thuis.
Persoonlijk raad ik gebruik van een Engelstalige versie aan boven de Nederlandse. Tenzij je gewend bent in de Nederlandstalige Photoshop versie te werken natuurlijk. Voor Photoshop beginners; schakel nu nog over naar de Engelstalige versie, er zijn logischerwijs veel meer tutorials te vinden op internet in het Engels dan in het Nederlands.
Het Beste van Photoshop CS3Voor wie 448 pagina's te veel informatie vindt is er ook
Het beste van Photoshop CS3 (ISBN 978-90-430-1486-1) door dezelfde auteur. Deze uitgave bestaat uit 192 pagina's en is een selectie van de beste technieken uit het grote Kelby-boek. Daarnaast bespreekt deze versie de Engelstalige versie van Photoshop, maar de uitleg is verder wel in het Nederlands. Voor dit boek betaal je 19,95 euro en hij is al sinds begin oktober verkrijgbaar.

The Adobe Photoshop CS3 Book for Digital PhotographersConclusieAls je maar één boek gaat kopen over het werken met foto's in Photoshop dan is dit het boek dat ik aanraad. Van alle boeken die ik gelezen heb over nabewerking heb ik hier het meeste van geleerd. Scott Kelby is een meester in het eenvoudig uitleggen en voordoen van wat vooraf een relatief complexe handeling lijkt.
The Adobe Photoshop CS3 Book for Digital Photographers is daarmee het perfecte boek voor beginners, maar zal ook de gevorderde Photoshop gebruiker vooruit helpen in zijn werk. Een boek dat bij iedere fotograaf naast de computer hoort te liggen.
In het kader van openheid; door via bovenstaande links bij Bol.com of Amazon.co.uk een van de boeken van Kelby te bestellen ontvangt Photofacts een klein percentage van de omzet.