De afgelopen week zat ik, samen met mijn vrouw, op Lesbos in Griekenland. Altijd lekker; even vakantie. Vakanties brengen er voor de (amateur)fotograaf wel een extra taak bij: de vakantiefoto's. Van een fotograaf worden natuurlijk bijzondere foto's verwacht en niet de doorsnee vakantiekiekjes. Je foto's moeten het ansichtkaartgehalte kunnen overstijgen.
In de praktijk ben je op een vakantie natuurlijk ook gewoon bezig om lekker van je vakantie te genieten. Daarnaast moet ook je partner nog een leuke vakantie hebben. Meestal zal deze het niet leuk vinden om om zes uur het bed uit te gaan omdat 'het licht dan ideaal is'. Op een zonnige vakantiebestemming, zoals Griekenland, is het daglicht daarnaast ook nog bijzonder fel. Dit harde licht zorgt voor een contrastrijke omgeving die je oog nog wel, maar het dymamisch bereik van je camera doorgaans niet kan overbruggen.
Op veel plekken waar je als toerist komt ben je daarnaast niet de enige die er een foto maakt. Als fotograaf wil je natuurlijk voorkomen dat die oude kerk er net zo op staat als bij al die honderden andere toeristen. Ten opzichte van de ansichtkaart heb je ook nog het nadeel van het tijdstip en het jaargetijde. Waar de lokale fotograaf kan wachten op die mooie zonsondergang of die boom die net vollop in bloei staat moet jij het doen met de middagzon en de twintig in de weg staande toeristen.
Bovenstaande maakt het maken van vakantiefoto's voor de (amateur)fotograaf natuurlijk juist de uitdaging die ie zoekt! Maak nu juist wel eens die mooie foto in de volle middagzon en met die vervelende toeristen. Door te zoeken naar het juiste standpunt, de juiste lichtinval of door in plaats van die saaie kerk die al zo vaak op de foto staat eens die aansprekende taverna ertegenover te fotograferen. In plaats van die herkenbare zee, dat bloemetje aan de rand van de klif eens scherp in beeld te plaatsen of in plaats van de zoveelste berg, het vervallen hutje dat halverwege de heling staat eens voor de lens te plaatsen.

Een vervallen Griekse schuur