18 april 2009, 12:11 | | 4772x gelezen

Fotovakschool Vakopleiding; Assessment Digitale Workflow

Afgelopen zaterdag de laatste les van de module; digitale workflow. In deze les moeten we een assessment doen aan de hand van een html presentatie. De bedoeling is dat je in de presentatie aan de hand van een aantal opdrachten en de module opdracht "door het bos de bomen niet meer zien" laat zien dat je de module digitale workflow begrepen hebt.

De presentatie moet bestaan uit een aantal basis elementen die moeten terugkomen in de presentatie namelijk; kleurzweem verwijderen, onder en overbelichte foto's corrigeren, foto's omzetten naar zwart-wit en je eindfoto van de module opdracht. Ik heb hier beschreven hoe ik tot mijn eind foto ben gekomen van deze module.

Eindopdracht digitale workflow
Voor de eindopdracht "door het bos de bomen niet meer zien" hebben we ook een beelddagboek gemaakt over hoe je bij het eindresultaat bent gekomen. Ik ben als volgt te werk gegaan om mijn eindfoto te maken; eerst heb ik de tekst "Door het bos de bomen niet meer zien" en het originele gezegde "Door de bomen het bos niet meer zien" gewoon eens met pen opgeschreven en deze voor mezelf eens nader bekeken.

Een aantal steekwoorden kwamen bij mij naar boven namelijk; Detail, het grote geheel, waarnemen, beleven, sfeer. Hierna heb ik deze zinnen nog eens ingeklopt bij Google om te kijken of dat nog wat ideeën en inspiratie opleverde. De meeste voorbeelden die ik tegenkwam waren zwart-wit foto's met een deel van de foto in kleur (de boom uit het bos).

Ik had me voorgenomen dit niet te doen omdat ik dat te gemakkelijk vond. Ik moest dus iets anders verzinnen. Na wat brainstormen met vrienden en kennissen had ik het idee om samen met Dave (een vriend) naar de War Cemetery in Mierlo te gaan. Hier moest ik mijn eind foto kunnen maken.

Workflow


De shoot
Aangekomen om het kerkhof wist ik nog niet precies wat ik wilde maar ik ben begonnen met wat rondlopen. Ik heb verschillende standpunten bekeken en alvast een aantal shots te gemaakt om een beter beeld te krijgen van mijn einddoel. Ineens kwam er een oude vrouw met haar twee zonen het kerkhof opgelopen ze was opzoek naar haar broer die hier in 1944 gestorven was.

Ze gingen wat verderop met zijn drieën bij een graf staan en dacht toen dat is het. Mens(en) bij het graf dat wordt de boom uit het bos. Nadat de oude vrouw met haar zonen weer weg waren heb ik samen met Dave als model allerlei standpunten geprobeerd om te kijken wat goed zou kunnen zijn voor de opdracht.

Uiteindelijk heb ik gekozen om achter de graven te gaan staan zodat de namen van de slachtoffers niet te zien zijn. Dat maakt het naar mijn mening meer het bos en het grote geheel. Ik heb Dave laten kijken naar een graf in de voor grond zodat de aandacht daarop gericht wordt in de foto. Dit moet dan de boom uit het bos voorstellen. Na bijna twee a drie uur fotograferen had ik genoeg materiaal om mee aan de slag te gaan.

Bewerken van de foto naar het eindresultaat
Toen ik thuis kwam een aantal foto's geselecteerd die mogelijk goed waren voor de opdracht. Uiteindelijk heb ik voor onderstaande foto gekozen. Ik heb natuurlijk wel het een en ander aan de foto bewerkt. Ten eerste heb ik in Camera Raw het witpunt en zwartpunt goed gezet en de foto omgezet naar zwart-wit (RGB).

Ik heb voor zwart-wit gekozen omdat dit beter bij de sfeer van het onderwerp past en het nog meer een groot geheel wordt (bos). Omdat onder andere het gezicht nogal donker was heb ik met dodge en burn bepaalde delen van de foto lichter gemaakt en andere weer donkerder. Vervolgens heb ik een nieuwe laag gemaakt en deze verscherpt met een unsharp mask. De andere laag heb ik een gaussian blur gegeven en Dave met het graf er zo subtiel mogelijk eruit gewist.

Het resultaat is dat Dave en het graf waar hij voor staat nog meer naar voren komt in de foto (de boom ui het bos). Het eindresultaat zie je hieronder of voor een groter formaat klik dan hier. Als ik het nu weer over zou doen zou ik nu de overgang van scherp naar onscherp nog vloeiender in elkaar over laten lopen. Maar het eindresultaat is goed bevonden en de eerste studiepunten zijn binnen.

Fotovakschool Module Digitale Workflow


Marcel Wiegerinck   Over de auteur; Marcel Wiegerinck
Marcel is werkzaam als fotograaf en internetmarketeer. Twee keer per maand geeft hij fotografie workshops bij Fotoklasje.nl en schrijft wat in hem op komt op zijn persoonlijke blog MarcelWiegerinck.nl.
 Deel dit artikel
(3)
libeco
Profiellibeco | zaterdag 18 april 2009, 17:21
Ik maak ook wel eens de ene laag scherp terwijl ik de andere blur, maar dan probeer ik wel de natuurlijke scherptediepte na te bootsen. Dit is makkelijk te doen door een gradient als mask te gebruiken vanaf het grond punt van je hoofdonderwerp. Zoals je foto nu er namelijk uitziet lijkt het of het model er simpelweg is ingeplakt (wellicht ook omdat hij onnatuurlijk groot lijkt t.o.v. de grafstenen). Ik heb deze techniek o.a. hier gebruikt.

Het is niet lullig bedoeld, gewoon opbouwende kritiek!
EdC
ProfielEdC | zaterdag 18 april 2009, 20:18
Marcel,

Als dit een belangrijk onderdeel is van een vakopleiding, dan vind ik zo'n opleiding teleurstellend. Ik begrijp uit jouw verhaal dat je moet weten hoe je van een scherp beeld een onscherp beeld moet maken, van kleur zwart-wit en hoe je het licht/helder-borsteltje kunt gebruiken. En daarvoor moet je dan een foto maken waarover je een paar dagen mag nadenken.
Ik kan me voorstellen dat een cursist tijdens een vakopleiding instructie krijgt over het gebruik van de op dit moment gebruikelijke gereedschappen, maar als dit een assessment (vroeger een repetitie?) is dan begrijp ik het nut van de dit deel van de opleiding niet. Een docent kan deze behendigheid toch beoordelen aan de hand van foto's die in een klas zijn gemaakt en met direct daarop de toepassing van de workflow?

Wat ik nu zie is inderdaad een aaneenschakling van verschillende gereedschappen. Nu heeft Libeco gelijk. Het zijn trics. Het feit dat de persoon ingeplakt lijkt, komt waarschijnlijk voort uit het gebruik van het penseel waarmee je delen van de foto lichter of donkerder kunt maken. Rond het hoofd is het penseel te ruim ingesteld, waardoor een lichtkrans onstaat. En ter hoogte van de benen/voeten is het schaduwenpatroon verstoort en dat komt ook door het (waarschijnlijk) lichter maken van de tweede grafsteen linksvoor. Dat moet de docent hebben opgemerkt, tenzij hij (of zij) alleen heeft gekeken naar het kunnen toepassen van gereedschappen.

Ik sluit me ook bij de laatste woorden van Libeco aan. Dit is niet lullig en niet persoonlijk bedoeld. Ik vraag me nu alleen af wat de waarde van deze vakopleiding is.





Besie
ProfielTwitterBesie | zondag 19 april 2009, 09:09
@Libeco
Bedankt voor je reactie. Uiteraard zijn er allerlei mogelijkheden en interpetaties van hoe je de opdracht of bewerking aan kan pakken. Natuurlijk had ik ook een gradient als mask kunnen gebruiken en alles heel natuurlijk inelkaar kunnen laten overlopen. Wat ik overigens nu wel aan het proberen ben en ook aangegeven heb in het artikel dat ik dat als ik het nu over zou doen meer aandacht aan zou besteden. Maar het ging er in de opdracht om dat je duidelijk laat zien wat de boom uit het bos is. Hoewel Dave er niet ingeplakt is maar het wel zo lijkt betekend voor mij dat ook jouw oog naar de boom uit het bos getrokken word. Ik denk dan dat de missie juist geslaagd is.

@EdC
Deze opdracht die ik hier beschreven heb is slechts een klein onderdeel van de totale opdracht. De gehele workflow is beoordeeld aan de hand van lessen en andere opdrachten. Ik heb beschreven welke tools en tricks ik voor deze foto gebruikt heb maar dat wil niet zeggen dat dit een manier is die we aangeleerd hebben maar dit is puur mijn beschrijving en ervaring met deze foto. Omdat ik aan het leren ben ik ook blij met je reactie en ga nu zeker ook andere manieren proberen. In deze module heb ik in elk geval geleerd om een foto (mooi of niet mooi) technisch goed in orde te maken. Witpunt, zwartpunt, grijpunt, kleurzweem etc etc..

Bedankt en meer reacties en opmerkingen zijn welkom.

Groeten Marcel.
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

De basis van HDR fotografie


HDR fotografie spreekt veel fotografen aan. In eerste instantie worden ze aangetrokken door de bijzondere, vaak wat doorgeslagen, nabewerking van HDR fotos. Dat levert meestal surrealistische foto’s op. Ben je wat langer met HDR fotografie bezig, dan stap je vaak over op een natuurlijkere uitstraling en benader je met je foto het contrastbereik van het menselijk oog.

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 3828 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er zijn nog geen beoordelingen.