26 oktober 2006, 23:09 | | 23813x gelezen

Productfoto op een echt witte achtergrond plaatsen

Afgelopen zondag schreef ik over mijn nieuwe camera. Daarbij heb ik een aantal productfoto's van de camera gemaakt ter illustratie van het artikel. Op een forum waar ik de foto's ook geplaatst had kreeg ik de vraag hoe ik de achtergrond zo strak wit gekregen had.

Er werd gevraagd of ze uitgeknipt waren of de achtergrond al direct zo wit op de foto stond. Het was geen van beide. In deze korte tutorial leg ik uit hoe ik het wel gedaan heb.

Allereerst de foto zelf; het beste is uiteraard al direct zo dicht mogelijk bij het resultaat te komen dat je wilt bereiken. Het maken van een productfoto zal ik binnenkort in een ander artikel eens bespreken. In dit voorbeeld was ik bezig met foto's op een draaitafel, vandaar dat de achtergrond en ondergrond wat rommelig is.

De foto is genomen in mijn lichttent (een kubus van 90 bij 90 centimeter gemaakt van wit doorschijnend materiaal). Daar heb ik drie flitsers bij gezet (links, rechts en eentje van achteren) om het object geheel naar wens uit te lichten. Als ondergrond heb ik een paar vellen wit A4 papier gebruikt.
Ook met een paar goede lampen of een daglicht is een goede productfoto te maken.


  1. Open de foto in Photoshop

  2. Maak eventueel donkere delen in de omgeving van je object alvast wit met een zachte penseel (brush). Wanneer je een egale witte ondergrond gebruikt zal deze stap niet nodig zijn. Vaak zie je echter nog een lijntje lopen of heb je donkere delen die buiten je witte ondergrond vielen op je foto staan.

    Het wegwerken hoeft niet al te nauwkeurig, zolang er maar geen donkere vlekken of contrasterende delen over blijven.





  3. Kopieer de gehele afbeelding naar een nieuwe laag (CRTL-J).

  4. Open het 'Curves' scherm (CRTL-M of Image -> Adjustments -> Curves..)

  5. Trek de diagonale lijn (klik op het punt en houd de muis ingedrukt) richting de linker hoek aan de top van het vakje. Ga hiermee net zo ver tot de originele grauwige achtergrond spierwit is.

    Wanneer de schaduw van het object genoeg contrast had ten opzichte van de achtergrond kun je deze naar smaak intact laten. Persoonlijk vind ik een hele subtiele schaduw wel zo mooi.

    Wanneer de achtergrond fel wit is kun je op OK klikken.
    Het object zelf zal nu ook veel te licht zijn, dit gaan we in de volgende stap oplossen.
    Controleer (indien je niet zeker bent) of de achtergrond echt wit is door met het pipetje (Eyedropper tool; toets: I) over het witte vlak te gaan en te kijken of het resultaat bij het kleurenpalet (color picker) '#ffffff' is.

    afbeelding


  6. Voeg een layer mask toe aan de bovenste laag (die je zonet lichter hebt gemaakt).
    Layer -> Layer Mask -> Reveal All

  7. Selecteer een zwart zacht penseel (brush) en ga hiermee grofweg over je object.
    Je kunt beginnen met een relatief groot penseel voor de grotere vlakken in het object.

    Zodra je met het zwarte penseel in je masker tekent verschijnt de originele afbeelding die eronder zit. Wanneer je uitschiet en teveel van de achtergrond meeneemt kun je een wit penseel gebruiken om het masker weer ondoorzichtig te maken.

  8. Werk naar de randen toe met een steeds kleinere brush. Het grootste gedeelte kan met een paar grote halen teruggehaald worden. Uiteindelijk gebruik je een klein penseel om de buitenste rand mee af te maken.

  9. Wanneer je helemaal tevreden bent met de afbeelding kun je de lagen weer samenvoegen (CRTL-E).

    De meeste foto's hebben veel baat bij een beetje extra verscherping (Filter -> Sharpen -> Smart sharpen).


Ga met de muis over de foto hieronder om de afbeelding voor en na bewerking te bekijken.

voor / na


Elja Trum   Over de auteur; Elja Trum
Elja Trum is oprichter van Photofacts, auteur van een boek over zwart-wit fotografie en schrijft regelmatig voor fotomagazine Zoom.nl. Naast zijn passie voor fotografie werkt hij als e-business consultant bij Directshop.
Elja twittert, is getrouwd en vader van Mika.
 Deel dit artikel
(3)
anniek123
Profielanniek123 | vrijdag 5 februari 2010, 18:09
Welke adobe photoshop heb jij gedownload???
Elja Trum
ProfielTwitterElja Trum | vrijdag 5 februari 2010, 21:39
Deze tutorial is inmiddels al behoorlijk oud en volgens mij gemaakt met Adobe Photoshop CS2. Met de nieuwste, Photoshop CS4, kun je dit overigens ook prima uitvoeren.
maisje
ProfielTwittermaisje | zaterdag 15 januari 2011, 20:32
Ik heb Photoshop CS5 en dit is mijn eerste keer dat ik met Photoshop werk. Ik heb bovenstaande stappen uitgevoerd, maar blijf steken bij stap 7. Als ik met een brush over het object ga, gebeurt er helemaal niets. Ligt dit aan de CS5?
Let op: Op een artikel ouder dan 7 dagen kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, registreer je dan gratis.

Voordelen van een full-frame camera


Er komen steeds meer zogenaamde full-frame camera's op de markt. Voor iedereen die zich afvraagt wat dat nu precies in houdt en wat de voordelen zijn sommen we ze in dit artikel voor je op. Full-frame camera's zijn overigens nog best prijzig, maar worden steeds betaalbaarder.

» lees verder



Wekelijks op de hoogte
meer info
reeds 3825 inschrijvingen!
Twitter Facebook RSS
Photofacts SponsorenCameraTools
FotoCube

Beoordeel artikel
Beoordeel dit artikel
 BaggerRedelijkPrimaGoedUitstekend
Er zijn 3 beoordelingen.