
Wat zijn jouw favoriete props?
maandag 25 maart 2024, 16:08 door Elja Trum | 4.477x gelezen | 2 reactiesProps zijn spullen die je gebruikt om de scene die je fotografeert wat aantrekkelijker te maken. In goed Nederlands rekwisieten genoemd. Zelf gebruik ik graag props in mijn foto's, want alleen een model tegen een achtergrond kan wat saai worden.

In bovenstaande foto heb ik een oud houten kratje en wat oude boeken gebruikt om de foto wat spannender te maken.
Beide heb ik overigens gevonden bij een tweedehands winkel hier in de buurt. Het loont de moeite af en toe door dit soort winkeltjes te neuzen naar nieuwe (oude) spulletjes.

Een handige prop die vrijwel elke fotograaf heeft liggen is een oudere camera. In de foto hierboven heeft Regina bijvoorbeeld mijn eerste spiegelreflex in handen, een Nikon FE.
Ik houd er wel van als mijn foto's een 'vintage' look hebben en daar passen wat oudere spulletjes natuurlijk goed bij.

Een prop geeft je model ook direct wat te doen. Zeker voor een beginnend model kan het anders lastig zijn om te weten waar hij of zij de handen moeten laten. Bovendien breng je direct een verhaal in je foto op het moment dat je model iets aan het doen is.

Een kopje koffie (of thee), zoals hierboven is misschien wel de meest eenvoudige prop die je kunt gebruiken. Iets drinken, of iets lezen zoals in de foto hiervoor, is een mooie herkenbare bezigheid die je bijna overal wel kunt doen.
Ook meubels vallen onder 'props', net als eigenlijk de hele aankleding van een locatie. Als je veel ruimte hebt dan kun je wellicht zelf je locaties maken, maar meestal is het makkelijker om passende locaties te zoeken bij het idee dat je hebt voor je foto.

De foto hierboven heb ik gemaakt in een boerderijmuseum. Een museum kan een handige locatie zijn, mits je er mag fotograferen met een model natuurlijk. Alle props zijn immers al aanwezig en meestal is ook de ruimte dik voor elkaar.
Het enige wat ik voor de foto hierboven nog nodig had was een model en bijpassende kleding.

Je collectie props kun je over de jaren opbouwen. Soms werkt een shoot met een paar eenvoudige props al prima om een leuk verhaal te vertellen in je foto's.
Wat zijn jouw favoriete props voor in jouw foto's?
Deel het hieronder in de reacties!
Een verhaal vertellen met je foto's
Met techniek alleen ben je er nog niet, want het kan zo maar zijn dat die foto met romige achtergrond en perfecte belichting niet de aandacht krijgt die het verdient.
Gelukkig is het niet moeilijk om je foto's interessanter te maken, door een verhaal te vertellen krijgt je foto namelijk meer diepgang.
Meer weten over het vertellen van een verhaal met je foto's?
Bekijk de cursus Verhalende Portretfotografie.

Over de auteur
Elja Trum is oprichter van Photofacts en online fotografiecursussite Photofacts Academy. Hij schrijft sinds 2006 over fotografie. Elja is ook auteur van boeken over compositie, zwart-witfotografie, flitsfotografie en portretfotografie.
Ook interessant
-
Een heleboel camera's als propdoor Frank Doorhof
-
Ga voor simpele props!door Frank Doorhof
-
Wat is jouw favoriete objectief?door Elja Trum
-
Wat is jouw favoriete objectief en waarom?door Nando Harmsen
-
Props voor je fotoshoot voor weinigdoor Elja Trum
-
Portretfotografie in het bos met kleding en propsdoor Elja Trum
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.194 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
2 reacties
-
Donald Willemsen schreef op maandag 25 maart 2024 om 16:53 | reageerHet gebruik van rekwisieten is van alle dag in de modelfotografie. Logisch dat het wat toevoegt aan een foto. Een model fotograferen in een bepaalde setting is vaak interessanter dan zomaar een shoot in de studio met enkel een achtergrond in een bepaald design of kleur.
Mits je rekwisieten goed gebruikt, voegt het wat toe aan de sfeer in een foto. Er is echter wel een voorwaarde. Alles moet kloppen. Zet je een model in een bepaalde museale omgeving met bijvoorbeeld rekwisieten bijvoorbeeld uit de 18e eeuw, dan moet het model ook de kleding dragen die erbij past. Ook de make-up of juist het weglaten ervan moet in de sfeer passen.
Ik heb ooit een film gezien dat zich op een schip uit de 17e eeuw. Een van de acteurs droeg een modern polshorloge. Dat kan dus niet. Het is echt opletten geblazen.
Dus rekwisieten gebruiken; ja. Maar let er op dat alles klopt. -
Karel Derickx schreef op dinsdag 26 maart 2024 om 12:23 | reageerPrima artikel
Ben al een beetje op leeftijd (75) en heb 55 jaar gefotografeerd Ik volg jullie met interesse. De "prop" die ik wil toevoegen is "Openstaan".
Als je een of meerder personen fotografeert vind ik dat een "Ontmoeting" Als jij je daarvoor openstelt kom je samen tot iets goeds!!
Deel jouw mening
Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door aangemelde bezoekers.Wil je toch reageren, meld je dan aan of maak gratis een account.
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 3 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Landschap en Compositie
woensdag 18 november 2026
Bedafse Bergen, Uden (NB)
nog 5 plaatsen
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.194 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.

Elja Trum



