Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Review: Sony FE 50-150mm f/2 GM

vrijdag 2 mei 2025, 14:07 door | 101x gelezen | 0 reacties

De Sony FE 50-150mm f/2 GM is een uniek zoomobjectief dat maar liefst één stop licht meer doorlaat dan een f/2.8 versie. De verwachtingen zijn hoog. Ik kreeg dit objectief ter beschikking om te zien of het aan die verwachtingen voldoet.

Sony FE50 150GM

De indrukwekkende Sony FE 50-150mm f/2 G-master op een Sony A1 mark II

De Sony FE 50-150mm f/2 GM is een objectief dat heel goed past bij de eerder gelanceerde FE 28-70mm f/2 GM. Het heeft dezelfde lensopening van f/2 over het hele zoombereik. Het zoombereik is echter iets meer gericht op portretfotografie.

Uiterlijk van de FE 50-150mm f/2 GM


Het objectief is natuurlijk groot en zwaar, juist vanwege deze grote lensopening. Toch weegt het met zijn 1.340 gram niet veel meer dan een 70-200mm f/2.8 objectief. Het formaat is ook vergelijkbaar. De lengte is 20 centimeter, hoewel de frontlens met 95mm aanzienlijk groter is.

Nando uiterlijk FE50 150GM 9

Het diafragma f/2 heeft een grote frontlens nodig. Deze meet 95mm. Een ondiepe zonnekap complementeert het objectief.

De FE 50-150mm f/2 GM is wit, met de standaard verwijderbare statiefvoet. Het ontwerp zien we ook bij andere Sony objectieven terug. Het objectief is voorzien van een soepele zoomring, een scherpstelring en een diafragmaring.

Nando uiterlijk FE50 150GM 6

Een overzicht van schakelaars en de statiefvoet.

De klikjes van de diafragmaring kan met een schakelaar aan of uitgezet worden. Een schakelaar biedt de mogelijkheid om de ring in de A-stand te zetten, voor wie het diafragma liever op de camera zelf bedient.

Nando uiterlijk FE50 150GM

Hoewel groot en zwaar, is de FE 50-150mm f/2 GM prettig om vast te houden. Het ligt goed in de hand.

Er zijn verder twee schakelaars op het objectief. Een AF/MF schakelaar en de Full Time DMF schakelaar. Het ontbreken van een beeldstabilisatie-schakelaar verraad dat er geen beeldstabilisatie ingebouwd is.

Het objectief heeft wel drie functieknoppen die naar wens geprogrammeerd kunnen worden. De positie is zo gekozen dat er altijd eentje goed bereikbaar is, ongeacht hoe je de camera vasthoudt.

Beeldkwaliteit


Eén van de key-selling points van de FE 50-150mm f/2 GM is, dat dit zoomobjectief gelijk is aan de kwaliteit van primes of dat zelfs evenaart. Sony zet hier hoog op in. Natuurlijk is het evident dat de in-camera lenscorrecties aan staan. Deze zijn dan direct in de RAW-files ingesloten.

De compensatie voor vignettering, vervorming en chromatische aberratie kan in de Sony A1 mark II uitgeschakeld worden. Hiermee wordt de echte beeldkwaliteit zichtbaar, niet gecorrigeerd door software.

Het objectief vertoont een lichte barrel vervorming bij 50mm, wat verandert in pincushion vervorming op 150mm. Er is bij f/2 ongeveer 2 stops vignet te zien. Dit neemt snel af en is bij f/4 nauwelijks meer aanwezig.

Nando testjes FE50 150GM 3

Er is vervorming als er geen lenscorrectie in de camera wordt toegepast.


Nando testjes FE50 150GM

De vignettering bij 50mm is het sterkste bij f/2, en vermindert snel. Bij f/4 zijn er al nauwelijks merkbare donkere hoeken. Lenscorrectie in de camera is uitgeschakeld.


Nando testjes FE50 150GM 2

De vignettering bij 150mm is bij f/2 minder sterk dan bij het andere uiterste van het zoombereik. De hoeveelheid neemt ook hier heel snel af en is nauwelijks aanwezizg bij f/4. Lenscorrectie in de camera is uitgeschakeld.


De chromatische aberratie lijkt volledig afwezig te zijn. Bij grote contrastovergangen merk je niets van fringing, wat indrukwekkend is. Het objectief is wel gevoelig voor flare wanneer de extremen opgezocht worden. Zeker bij kleinere lensopeningen zijn flares meer prominent.

Nando beeld FE50 150GM

Zoeken naar chromatische aberratie. Ik kan het niet vinden. Lenscorrectie in de camera is uitgeschakeld.

Nando testjes FE50 150GM 4

Let op de flares bij de diverse diafragmaopeningen. Bij f/2 is het nauwelijks aanwezig, maar het wordt meer aanwezig als de lensopening dichtgedraaid wordt. Het is niets om je zorgen over te maken.

Je gebruikt dit objectief natuurlijk onder alle omstandigheden met de in-camera lenscorrectie ingeschakeld. De pincushion en barrel vervorming, de vignettering, en de weinige chromatische aberratie je misschien zou kunnen vinden, is dan helemaal uit de foto verwijderd.

Bokeh


Een objectief als dit, met f/2 als grootste lensopening, vraagt natuurlijk voor foto's met een kleine scherptediepte. Daarbij komen lichten in de achtergrond als bokeh-ballen in beeld. Zo ook met dit objectief.

Nando studiolights FE50 150GM 3

Fairy lights in de praktijk tijdens een studiosessie. (A9mk3 + FE50-150GM op 150mm - f/2)

Het diafragma bestaat uit 11 lamellen die zorgen voor een cirkelvormige opening, zelfs bij f/8 of kleiner. De bokehringen zijn schoon van uiterlijk en hebben in het centrum van het beeld een mooie crikelvorm. Buiten het centrum van het beeld veranderen ze vrij snel in de zogenaamde cat-eye vorm.

Nando testjes FE50 150GM 5

De bokeh bij 50mm en 150mm en f/2. Er is een sterke cat-eye vorm aan de randen.


In de praktijk levert het objectief een fijne onscherpte op, met subtiele overgangen van scherp naar onscherp. De grootte van de bokehringen is afhankelijk van de gebruikte brandpuntafstand en de afstand van het onderwerp tot de achtergrond.

Nando jesse FE50 150GM 4

Het verloop van onscherpe is geleidelijk en prettig (A1mk2 + FE50-150mm op 113mm - f/2,8)

Nando stilleven FE50 150GM 2

Tafelsetting tijdens een huwelijk. Perfect voor een kleine scherptediepte. (A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/2)


Bij een drukkere achtergrond geeft de bokeh een soort swirl-effect. Ik vermoed dat dit veroorzaakt wordt door de cat-eye vervorming van bokehringen, dat relatief ver van de randen al ontstaat.

Nando jesse FE50 150GM 5

Een bijzonder bokeh effect, dat ik niet van dit objectief verwacht had. Het voelt aan als een swirly effect. (A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/2)

Het zoombereik


Een zoombereik van 50-150mm kan in eerste instantie wat vreemd lijken. Je moet het echter in het licht van de doelgroep zien. Dit is voornamelijk eventfotografie en bruiloften. Ook studiofotografie of portret valt daaronder. Minder dan 50mm is meestal niet nodig. Meer dan 150mm alleen in uitzonderingen.

Nando bruiloft FE50 150GM 2

Hier zou 70mm teveel zijn. De mogelijkheid om 50mm te gebruiken is ideaal. (A1mk2 + FE50-150GM op 59mm - f/5,6)

Met het zoombereik omvat Sony in dit objectief alle belangrijke brandpunten die een gebruiker van primes zou kiezen. Een 50mm, een 85mm, een 100mm en een 135mm. Elk van deze brandpunten geeft een unieke uitstraling van het beeld.

Nando jesse FE50 150GM 10

Voor dit soort portretten heb je zelden meer dan 135mm nodig. Met 200mm zou je te ver van je model moeten gaan staan (A1mk2 +FE50-150Gm op 127mm - f/2)

Sony heeft met de FE 50-150mm f/2 GM in feite al deze prime-objectieven in één enkel zoomobjectief gevangen. Ik zie het dan ook als de ideale portret-zoomlens. Dat is dan gecombineerd met een grote lensopening die in de richting van primes gaat.

Nando jesse FE50 150GM 13

De grote lensopening biedt onder de juiste omstandigheden een fijn drie dimensionaal effect (A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/2

In de praktijk


Een objectief kan op papier nog zo ideaal lijken, als het niet prettig in gebruik is valt het direct door de mand. Ik heb de FE 50-150mm f/2 GM tijdens een bruiloft gebruikt, in een studio-setting en tijdens een portret fotosessie. Ik heb het objectief ook voor landschappen ingezet.

Nando landschap FE50 150GM 3

Je kan natuurlijk elk objectief voor landschappen gebruiken. De FE50-150GM is niet de meest ideale daarvoor. (A1mk2 + FE50-150GM op 50mm - f/8)

Ondanks dat het geen klein en licht objectief is, blijkt het prettig in gebruikt te zijn. Op de Sony A1 mark II en Sony A9 mark III ligt het prettig in balans. De belangrijkste knoppen op het objectief liggen op de juiste plek en de zoomring draait soepel en prettig.

Nando bruiloft FE50 150GM

Het zoombereik biedt ook in kleine ruimtes voldoende mogelijkheden. (A1mk2 + FE50-150GM op 50mm - f/4,5)

De statiefgondel is wat aan de korte kant, waardoor het als steunpunt minder prettig werkt. Ik heb een negen centimeter lange Arca-Swiss lensplaat gebruikt. Die drie centimeter extra maakt een wereld van verschil.

Nando ingebruik FE50 150GM

Behind the scenes tijdens een fotosessie. De statiefvoet is wat aan de kleine kant om prettig te zijn. Een statiefplaat bood uitkomst.

Het zoombereik is ideaal voor bruiloften en events. Ook voor de portret-fotosessies was het perfect voor zowel full-body als close-up portretten. Dit objectief is in principe het enige wat de portretfotograaf nodig heeft. Alleen een eventfotograaf zou er een groothoekversie naast kunnen gebruiken.

Nando stilleven FE50 150GM

Tafelsetting tijdens een huwelijk. Perfect voor een kleine scherptediepte. (A1mk2 + FE50-150GM op 70mm - f/2)

Als het aankomt op landschapsfotografie, loop je met dit objectief direct tegen limieten aan. De 50mm heeft net te weinig beeldhoek, de 150mm is vaak te weinig tele. Natuurlijk is het bruikbaar als je de limieten kent, maar er zijn betere keuzes voor dit soort fotografie.

Nando landschap FE50 150GM 4

Voor landschappen geeft het zoombereik de mogelijkheid om details in beeld te brengen. Maar vaker zou je willen dat er iets meer beeldhoek ter beschikking was. (A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/8)

Nando landschap FE50 150GM 5

Voor bosfotografie kan dit zoombereik wel goed werken. (A1mk2 + FE50-150GM op 75mm - f/8)

Nando landschap FE50 150GM 2

A1mk2 met FE50-150GM op 94mm - f/8

Dit geldt ook voor macro of semi-macro. Je kan wel inzoomen, maar de 0,4 meter en 0,74 meter minimale scherpstelafstand biedt in veel gevallen onvoldoende vergroting. Dit objectief is hier niet voor geschikt.

Nando landschap FE50 150GM

Je kan met dit objectief uitstekend bloemetjes fotograferen, maar verder dan dit voorbeeld is niet mogelijk. De kleine scherptediepte biedt wel mogelijkheden. (A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/2)

Conclusie


Sony heeft met de FE 50-150mm f/2 GM een fantastisch zoomobjectief op de markt gebracht. Het is perfect voor portretten, bruiloften en soortgelijke events. Het kan als vervanging van een selectie primes gezien worden.

Nando bruiloft FE50 150GM 5

A1mk2 + FE50-150GM op 150mm - f/2)

Nando bruiloft FE50 150GM 9

A1mk2 met FE50-150GM op 150mm - f/5,6)

Nando bruiloft FE50 150GM 11

A1mk2 met FE50-150GM op 104mm - f/2)

Hoewel andere soorten fotografie ook met dit objectief beoefend kunnen worden, is het niet daarvoor gemaakt. Ik zou dit niet snel gebruiken voor landschappen of semi-macrofotografie. Het is ook geen onopvallend objectief, en te zwaar om zo even mee te nemen.

Nando landschap FE50 150GM 6

Voor stad en straatfotografie is het objectief erg opvallend. Het brandpuntbereik is daarvoor ook wat te lang naar mijn smaak. (A1mk2 met FE50-150GM op 56mm - f/8)

Een belangrijk aspect is de grote lensopening die je ter beschikking hebt. Het idee is, dat de FE 50-150mm f/2 GM het gebruik van prime objectieven overbodig maakt. En hoewel de kwaliteit beeld heel erg goed is, blijft het toch afhankelijk van in-camera beeldcorrectie om dezelfde kwaliteit te bereiken.

Nando bruiloft FE50 150GM 8

Het voordeel voor bruiloften en events is minder noodzaak om objectieven wisselen terwijl je wel een grote lensopening hebt. Let op de bokeh. (A1mk2 met FE50-150GM op 150mm - f/3,5)

Het voordeel voor een bruiloftfotograaf of eventfotograaf is de grote lichtgevoeligheid die voorheen alleen in primes te vinden was. Het voorkomt veel wisselen van objectieven, maar ook het meenemen van losse objectieven.

Bedenk wel, hoewel f/2 een mooie lensopening is, is het geen f/1.4. Bovendien is het fotograferen met primes een liefhebberij an sich. Wie dat prettig vindt, zal niet snel overstappen op een zoomobjectief.

Ben je een studio-fotograaf, dan heeft een lensopening van f/2 weinig meerwaarde. Vaak wordt voor dit soort fotografie kleinere lensopeningen gebruikt, om toch de benodigde scherptediepte te bereiken. Een grote lensopening kan handig zijn, maar is niet onmisbaar.

Nando studiolights FE50 150GM

Voor de meeste studiofotografie is geen f/2 nodig. Vaker wordt f/5.6 of f/8 gebruikt. (A9mk3 + FE50-150GM op 115mm - f/2)

Wat kosten betreft; hoewel 4400 euro veel voor een objectief is, is het goedkoper dan het alternatief in prime objectieven. Je moet veel meer uitgeven als je dit bereik met losse objectieven zou moeten vullen.

Nando jesse FE50 150GM 7

A1mk2 met FE50-150GM op 76mm - f/2

Ik kan dit objectief zeker aanraden, maar niet voor iedereen. Het is perfect voor de bruiloft en eventfotograaf. Het is een investering die zich snel terugverdiend. Een portretfotograaf zal minder profijt hebben van dit objectief, zeker als het op studiowerk aankomt. De meerwaarde van f/2 is hierin beperkt.

Nando jesse FE50 150GM

A1mk2 met FE50-150GM op 88mm - f/3,2


Wat goed bevalt


  • Relatief compact en een acceptabel gewicht
  • Balans is goed en prettig in gebruik
  • Goede beeldkwaliteit bij elke brandpuntsafstand
  • Statiefvoet die naar wens te verwijderen is
  • Bokeh is mooi, en neigt soms naar een swirl-effect toe
  • Intern en zeer soepel zoom mechanisme
  • Zoombereik is ideaal voor portretten, bruiloften en eventfotografie
  • Een stop lichtgevoeliger dan de meeste zoom-objectieven


Wat minder goed bevalt


  • Geen ingebouwde beeldstabilisatie
  • Niet compatible met teleconverters
  • Statiefvoet is kort en heeft geen geïntegreerde Arca-Swiss mount
  • Niche objectief, gericht op bruiloften en eventfotografie
  • Prijs is heel hoog


Met dank aan Sony Nederland voor het beschikbaar stellen van dit objectief.


Aan de slag met de Sony Alpha


Heb jij ook een Sony a7 of a9 camera? Een camera met ontzettend veel mogelijkheden! Zoveel dat het lastig kan zijn om er het maximale uit te halen. Zou jij dat wel willen? In de cursus Aan de slag met de Sony Alpha op Photofacts Academy laat Sony-expert Antonette je zien hoe je alles uit je camera kunt halen.
Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

0 reacties

    Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
    Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!

Deel jouw mening

Bekijk ons reactiebeleid.

Cursus Natuurfotografie in Nederland met Rob Dijkstra
Van Beeld naar Kunst met Micky Hoogendijk
Toon alle artikelen binnen Reviews

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

43.720 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord