125+ fotografiecursussen én het boek Grip op Creativiteit - Nu 99 euro voordeel! Word nu lid!
Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Het perfecte objectief voor Micro Four Thirds

zaterdag 28 februari 2026, 17:17 door | 37x gelezen | 0 reacties

Ik heb een Micro Four Thirds camera gekocht voor lichttekenen. Samen met een ultra-groothoek. Maar dat is beperkt bruikbaar en niet geschikt voor dagelijks gebruik. Nu denk ik het perfecte objectief voor Micro Four Thirds te hebben gevonden.

Micro Four Thirds (MFT) is een ondergeschoven kindje. Doordat de sensor veel kleiner is dan de fullframe, wordt al snel gedacht dat de kwaliteit slecht is (of slechter). En dat ruis altijd een probleem is. Maar dat valt allemaal best mee.

Nando olympus e m1 mk3 7

Ook met ISO3200 is perfect te fotograferen met een MFT-camera. Je hebt misschien wel wat meer ruis, maar niet zoveel dat het afbreuk aan de foto doet. En anders is er altijd nog ruisonderdrukking, al dan niet met de zogenaamde AI.

Door de cropfactor van de MFT zal een gekozen brandpunt twee keer zo lang lijken. De beeldhoek van 100mm op fullframe komt overeen met 50mm op een MFT-camera. Dat betekent dat de objectieven een stuk kleiner en korter kunnen zijn.

Nando olympus e m1 mk3 2

Een prachtig 7-14mm f/2,8 PRO objectief. Maar het is wel heel veel groothoek voor dagelijks gebruik.

Deze voordelen uiten zich in een meer compact camera-systeem, dat bovendien lichtgewicht is omdat de objectieven kleiner zijn. Dit is ideaal voor reizen, of voor iemand die niet zoveel gewicht in de fototas wil hebben.

Ik kocht een tweedehandse MFT-camera van Olympus met een 7-14mm f/2.8 PRO objectief. Dit heeft een beeldhoek dat gelijk is aan 14-28mm op fullframe. Perfect voor nachtfotografie, lichttekenen, en natuurlijk landschappen.

Nando olympus e m1 mk3

De Olympus OM-D E-M1 mark III die ik voor lichttekenen heb gekocht.

Het nadeel van zoveel groothoek is, dat het niet erg geschikt is om tijdens een wandeling of korte reis te gebruiken. Het is té veel groothoek. Daarom zocht ik een allround objectief. Niet te groot, maar wel met voldoende bereik.

Ik denk dat ik dit gevonden heb in de M.Zuiko 12-100mm f/4 PRO. Een compact objectief, met een brandpuntsbereik dat overeenkomt met 24-200mm op fullframe. Dit is zelfs meer dan waar ik naar op zoek was.

Nando olympus 12 100

Het objectief is 12 centimeter lang (op 12mm) en weegt 561 gram. Met de camera is dat samen 1,14 kilogram.

Alles bij elkaar is de Olympus die ik heb (OM-D E-M1 mark III) en het 12-100mm objectief niet het meest compacte en lichtste dat je kan krijgen. Daar staat tegenover dat met een 12-100mm in principe geen ander objectief meegenomen hoeft te worden.

Nando olympus e m1 mk3 6

Een van de eerste foto's met de M.Zuiko 12-100mm f/4 PRO. Gewoon om het uit te proberen.

Ik neem de Olympus en 12-100mm mee naar Lofoten als tweede camera. Ik ben benieuwd hoe het gaat bevallen, en na terugkomst zal ik daar zeker over schrijven. Het zal geen betere foto's maken dan mijn andere systeem, maar tegelijkertijd ook geen slechtere. Daar ben ik zeker van.

Nando olympus e m1 mk3 5

Ik nam al eerder de Olympus mee naar Lofoten. Maar toen had ik alleen de 7-14mm ter beschikking. Wie denkt dat MFT een slechte kwaliteit beeld oplevert moet nog eens goed naar deze foto kijken.

Heb jij een MFT-camera in gebruik? Deel je ervaring onder dit bericht en vertel erbij welke objectieven je het meest gebruikt. Laat ook weten wat je denk van mijn keuze voor de M.Zuiko 12-100mm f/4 PRO.


Wil jij ook gave foto's maken?

Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.

14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

0 reacties

    Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
    Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!

Deel jouw mening

Bekijk ons reactiebeleid.

Live Fotografie Workshops

Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy

Masterclass Naaktfotografie

Masterclass Naaktfotografie

vrijdag 3 april 2026

Photofacts Studio, Elst (Gld)

nog 5 plaatsen

Flitsen op Locatie

Flitsen op Locatie

vrijdag 10 april 2026

Sint Agatha (Noord Brabant)

nog 6 plaatsen

Portretfotografie in de Studio

Portretfotografie in de Studio

vrijdag 17 april 2026

Photofacts Studio, Elst (Gld)

nog 3 plaatsen

Toon alle artikelen binnen Persoonlijk
Cursus Natuurfotografie in Nederland met Rob Dijkstra
Creatieve Technieken met Bart Siebelink

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

40.330 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord