Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Maak minder portretfoto's met een vintage lens

maandag 27 april 2026, 16:32 door | 4x gelezen | 0 reacties

Het is heel eenvoudig om veel foto's tijdens een portretsessie te maken. Zelfs als je korte series maakt telt het aantal foto's snel op. Sommigen maken vele honderden foto's in een uurtje. Door een vintage objectief te kiezen ga je anders fotograferen.

Veel foto's maken is tegenwoordig geen enkel probleem. Zelfs met drie of vijf beelden per seconde telt het aantal snel op. Soms is dat zinnig, soms kan het onzinnig zijn. Jij mag ervan vinden wat je zelf wilt.

Al die honderden foto's die tijdens een sessie gemaakt worden zijn vrijwel allemaal perfect scherp dankzij autofocus. Je moet al die foto's dan gaan selecteren. Software kan je daarbij helpen, met allerlei 'slimme' functies.

Nando wendy utrecht

Wendy (Meyer-Optik Görlitz Domiron 2/50mm - ISO400 - f/2 - 1/100s - Flits met paraplu

Minder fotograferen zorgt ervoor dat het selectiewerk eenvoudiger wordt. Maar minder fotograferen is makkelijker gezegd dan gedaan. Dit verandert als je fotografeert met een objectief waarmee je handmatig scherp stelt.

Hiermee kost het simpelweg meer tijd om nauwkeurig scherp te stellen. Daarmee ben je niet langer aan het 'prijsschieten.' Je moet aandacht besteden aan je foto, de instellingen, je compositie, en de houding van je model. In plaats van 500 foto's per uur maak je er dan misschien 100 per uur.

Nando wendy utrecht 2

Wendy (Meyer-Optik Görlitz Domiron 2/50mm - ISO1600 - f/2 - 1/100s - Flits met paraplu

Ik gebruik er vintage objectieven voor. Het liefst een 50mm of 58mm objectief. Daarvoor gebruik ik een Meyer-Optik Görlitz Domiron 2/50mm uit 1963 of een Carl-Zeiss Jena Biotar 2/5,8cm uit 1949.

Je kan dit natuurlijk ook met moderne objectieven objectieven doen. Ook daarmee is handmatig scherp te stellen. Het is echter veel leuker om een objectief te gebruiken dat uitsluitend handmatige focus heeft. Dat hoeft niet per se een vintage objectief te zijn.

Nando joyce bos 2

Joyce (Carl-Zeiss Jena Biotar T 2,5/5,8cm - ISO200 - f/2 - 1/200s

Handmatig scherpstellen betekent dat je rustig aan moet doen. Je mag ook niet verwachten dat alle foto's perfect in focus zijn. Het geeft niet de perfectie van echt elke foto scherp. Maar het geeft wel meer voldoening.

Nando joyce bos

Joyce (Carl-Zeiss Jena Biotar T 2,5/5,8cm - ISO200 - f/2 - 1/160s

Ik begrijp dat dit niet voor iedereen geschikt is, want het vereist een hele andere manier van werken. Voor mijn gevoel ben ik weer echt aan het fotograferen, merk ik. En daarmee geeft het ook meer plezier.

Ga ik nu altijd op deze manier fotograferen? Nee, natuurlijk niet. Er zijn situaties waarbij alle automatiek en 'perfecte' autofocus simpelweg onmisbaar is. Dan maak ik er ook weer dankbaar gebruik van.

Wil jij ook gave foto's maken?

Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.

14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

0 reacties

    Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
    Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!

Deel jouw mening

Bekijk ons reactiebeleid.

Live Fotografie Workshops

Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy

Landschap en Compositie

Landschap en Compositie

woensdag 6 mei 2026

Bedafse Bergen, Uden (NB)

nog 6 plaatsen

Naaktfotografie op Locatie

Naaktfotografie op Locatie

woensdag 27 mei 2026

Sint Agatha (Noord Brabant)

nog 3 plaatsen

Flitsen op Locatie

Flitsen op Locatie

woensdag 10 juni 2026

Sint Agatha (Noord Brabant)

nog 8 plaatsen

Toon alle artikelen binnen Portretfotografie
Cursus Natuurfotografie in Nederland met Rob Dijkstra
Van Beeld naar Kunst met Micky Hoogendijk

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

40.042 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord