
Prijsvergelijk van software met en zonder abonnement
maandag 8 juni 2026, 22:22 door Nando Harmsen | 3.480x gelezen | 59 reactiesHet abonnement dat je bij Adobe moet afsluiten om gebruik te maken van software is een doorn in het oog van velen. Een eenmalige aanschaf wordt als beter en goedkoper gezien. Maar is het echt zoveel beter en goedkoper? Ik zet alles op een rijtje.
Je kan software kopen, of 'leasen'. Dat laatste is het vaak verafschuwde abonnement. Het betekent maandelijkse kosten en het 'niet in bezit hebben' van software. Daar staat tegenover dat je altijd up-to-date software hebt.
Dat je de software niet in bezit hebt betekent dat je het na stoppen van een abonnement niet meer kunt gebruiken. Van de andere kant, heb jij nog CDroms of DVD's liggen met software die oud en achterhaald is..?
Los daarvan, het lijkt inderdaad dat maandelijkse kosten een software pakket duur kunnen maken, of het duur kunnen doen lijken. Maar wat kost het nu werkelijk vergeleken met een aanschaf van een software pakket?
Daarvoor leg ik drie vergelijkbare professionele sotware pakketten naast elkaar: Adobe Lightroom, DxO PhotoLab en Capture One.

Ik reken de kosten over drie jaar om voor software met een eenmalige aanschaf een upgrade mee te nemen. Drie jaar, omdat je misschien niet elk jaar een update zou willen doen. Bij een abonnement zijn upgrades altijd inbegrepen.
Adobe Lightroom abonnement
Ik neem Adobe als uitgangspunt. Voor een eerlijk vergelijk is het goed om op een rijtje te hebben wat deze software je biedt. Afgezien van updates krijg je de onder andere de volgende software en mogelijkheden:
- Lightroom Classic
- Lightroom Desktop
- Lightroom Mobile
- 1 TB cloud opslag
- Uitgebreide masker-opties waaronder AI gegenereerde maskers
- Clone brushes en AI verwijderen
- AI ruis reductie en superresolutie
- panorama
- HDR
- Perspectiefcorrectie

Je betaalt hiervoor jaarlijks een bedrag van 144,33 euro. Daarvoor krijg je alle updates met eventueel nieuwe functies. Voor drie jaar is dat 432,99 euro. Hou er rekening mee dat dit het Lightroom abonnement is (14,74 euro/maand) en dat is zonder Photoshop.
DxO PhotoLab
Voor DxO PhotoLab betaal je een eenmalige aanschaf voor 239,99 euro. Een toekomstige upgrade naar een nieuwe versie komt op 119,99 euro. In totaal is dat 359,98 euro. Dit is goedkoper dan een abonnement bij Adobe.
Om dezelfde functionaliteiten te hebben, moet je bij DxO wel extra stukjes software erbij nemen. DxO PhotoLab bevat geen panorama, HDR, perspectiefcorrectie en cloudopslag. Deze functionaliteiten heeft het programma niet standaard ingebouwd.

Om alle functionaliteiten te hebben moet je NIK collection, DxO FilmPack en DxO ViewPoint erbij kopen. Het enige wat dan nog ontbreekt is de panorama-mogelijkheid. Die heeft DxO niet en daar zal je andere software voor nodig hebben.
Als pakket kost dit alles 389.99 euro. Upgrades zijn los, 119,99 euro voor PhotoLab, 79,99 euro voor FilmPack en 69,99 euro voor ViewPoint. Alles samen kost DxO 659,96 euro.
Dit is overigens zonder NIK collection of een cloud abonnement. Neem je NIK collection erbij, dan komt het totaal voor DxO met bijna dezelfde functionaliteiten als Adobe op 918,95 euro.
Voor een externe cloudopslag moet je rekening houden met 10 euro per maand voor 2 TB opslag. Voor drie jaar is dit 360 euro. Om eerlijk te zijn delen we dit door twee om op de 1TB uit te komen (180 euro).
Capture One
Voor Capture One is alles wat lastiger, aangezien er zowel een abonnement te verkrijgen is, als een eenmalige aanschaf. Een abonnement is 19,33 euro per maand zonder cloud en 26,42 euro met cloudopslag en software voor tablet en smartphone.

Met cloudopslag kost een Capture One abonnement voor drie jaar 951,12 euro. Echter, een licentie zonder abonnement is 369,00 euro. Dit is zonder cloudopslag of software voor tablet of smartphone. Een upgrade krijg je met 20% korting (295,20 euro).
Helaas weet ik niet welke functionaliteiten Capture One heeft. Indien functies zoals HDR en panorama (bijvoorbeeld) er niet bij zitten, heb je daar aanvullende software voor nodig. De prijs kan dus nog anders worden als je vergelijkbare functionaliteiten hebt.
Alles op een rijtje
Ik zet alles op een rijtje voor drie jaar sofware kosten met grotendeels vergelijkbare functionaliteiten en cloudopslag, en één update in deze drie jaar.
De bedragen zijn inclusief 1TB cloudopslag, en eventuele extra modules om zoveel mogelijk dezelfde functionaliteiten te hebben. Alleen met Capture One is het onzeker of je alles hebt voor dit bedrag.
- Voor Adobe: 439,99 euro
- Voor DxO: 1098,95 euro
- Voor Capture One (licentie): 844,20 euro
- Voor Capture One (abonnement): 951,12 euro
Natuurlijk ben je bij DxO en Capture One nooit verplicht om upgrades te kopen. Net zo min als je de 180 euro aan cloudopslag erbij hoeft te nemen, of de extra modules van DxO. Maar om het vergelijk eerlijk te maken moet je ze er wel bij tellen.
Je kan zeggen, dat na een upgrade je wederom drie jaar verder kan met de software onder licentie. En dat klopt. In dat geval zou je het Adobe abonnement voor zes jaar moeten tellen, wat dan neerkomt op 879,98 euro. Het Capture One abonnement negeer ik dan voor het gemak...
Dit is niet om je over te halen om het ene software pakket, danwel een andere software pakket te nemen. Het is om je bewust te maken van de kosten die bij het gebruik professionele software voor fotografie komt kijken.
Wil jij ook gave foto's maken?
Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Over de auteur
Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.
59 reacties
-
Mac schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 08:07 | reageerIk gebruik zelf DXO (gekocht). En heb laatste upgrade gedaan , en heb dus nu DXOlab 9. Hiervoor had ik 7. Heb 8 dus overgeslagen.
Maar bij DXO is het wel handig om als je het koopt of upgrade doet, het te doen tijdens Black friday,, dan krijg je flinke korting (lab9 kreeg ik jaar geleden 50% korting tijdens black friday) -

-
Martin schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 10:12 | reageerMoeilijke vergelijking: ik heb al heel lang een abonnement op adobe voor lightroom met Photoshop voor 144 per jaar.
Verder kun je nog verder gaan in de vergelijking door affinity toe te voegen. Hoewel dat programma nog rammelt aan alle kanten ligt daar wel een belofte. Met AI net zo duur als Photoshop lightroom. -

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 10:28 | reageer
Het is inderdaad lastig. Affinity heb ik bewust niet meegenomen omdat het een Photoshop alternatief is, en geen Lightroom, DxO of Capture One.
(edit: ik had per ongeluk het gerammel van Luminar in gedachten toen ik dit schreef. Affinity rammelt niet) -

-

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 10:27 | reageer
De prijzen zijn actueel, uiteraard. Ze zijn opgezocht en gecontroleerd tijdens het schrijven van het artikel.
Maar je moet wel goed lezen: het ik heb het abonnement van Lightroom/Lightroom Classic... ZONDER Photoshop genomen. Anders is het vergelijk helemaal scheef, want bij al die andere aanbieders is er ook geen Photoshop-alternatief bij. -
Maarten Karnekamp schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 10:38 | reageerIk mis eigenlijk in de vergelijking Affinity met en zonder AI
-

-
Maarten Karnekamp schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 10:40 | reageerDe nieuwste versie zou functioneel een vergelijk met Photoshop goed doorstaan. Ik weet niet wat je onder “rammelen” verstaat, maar ook Photoshop rammelt op sommige punten.
-

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:33 | reageer
Ik heb het in dit artikel niet over Photoshop en alternatieven voor Photoshop.
Lightroom, Capture One, DxO Photolab is iets heel anders dan Photoshop. Ik heb het over organisatie- en fotobewerkingsprogramma's.
(edit: ik had per ongeluk het gerammel van Luminar in gedachten toen ik dat schreef. Affinity rammelt niet) -
Bart Telling schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:01 | reageerHet is een aardige vergelijking Nando. Nederlands op zijn smalst zou je kunnen zeggen. We kopen voor duizenden euro’s aan fotoapparatuur en sommigen maken zich druk over de abonnementskosten van Adobe. Ja het kost geld en afhankelijk van hoe lang je al klant bent zijn er prijsvariaties. Maar je hebt een goed pakket, up to date en door de concurrentie gedwongen blijft Adobe haar producten ontwikkelen. Ik kan er prima mee leven.
-

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:28 | reageer
Tja, maandkosten van 25 euro voor een sportzender is nooit een probleem, of 12 euro voor Netflix, of voor Spotify. Maar als het over professionele software voor fotografie gaat mag het niets kosten.
Het is dan maar goed dat er geen fotorolletjes en ontwikkel/afdrukkosten meer zijn.
-
George schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:18 | reageerIk betaal netjes 144 euro per jaar ( net weer betaald) voor het gebruik van mijn Adobe Lightroom CC/Classic en Photoshop. Heb jaren terug ook koopversie Luminar gekocht maar gebruik deze nooit, telkens weer een update....
Ik ga ervan uit dat 144 euro (12 euro per maand) nog goed betaalbaar is voor een hobby. In mijn beginperiode gebruikte ik inderdaad gecopieerde CDroms of DVD's. Ik betaal liever iets wat up to date is en blijft -

-
Erik Oosthoek schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:24 | reageerIkzelf gebruik luminar neo, aanzienlijk goedkoper en zonder abonnement.
Waarom is deze niet meegenomen in de vergelijking? -

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:35 | reageer
Dat is bewust gedaan omdat dit nauwelijks als professionele software benoemd mag worden.
Uiteraard is er een groot aantal dingen mogelijk die ook in de genoemde software beschikbaar is.
Ik denk echter dat Luminar voor veel hobbyisten wel voldoende kan zijn, mits het goed werkt. Hoe dat nu is weet ik niet, maar dat was ooit niet altijd het geval. -
gast schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:33 | reageerIk betaal 138,27 euro per jaar voor LR én PS. Maar als je, sinds die prijsverhoging, per maand bleef betalen, is het inderdaad nu veel duurder. Ik heb toen voor een jaarabonnement gekozen waardoor die prijs toch heel schappelijk blijft. Daarbij ook nog 20GB opslag in Adobe Cloud.
-
paul schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:38 | reageerIk gebruik al jaren Affinity, tot volle tevredenheid. Natuurlijk, ik ben geen professioneel gebruiker, maar voor mij voldoet het prima! Van dat "rammelen" heb ik nog maar weinig gemerkt. Zeker voor amateurs dus verre te verkiezen boven die dure programma's!
Wat te denken van deze foto:
https://www.mindat.org/photo-1447451.html
Het resultaat van stacking van 80 foto's, nabewerking en uitsnijden, alles met Affinity. -

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:46 | reageer
Ik had per ongeluk het gerammel van Luminar in gedachten toen ik dat schreef. Affinity rammelt niet.
Maar nogmaals... ik blijf het zeggen. Je moet geen appels en peren vergelijken.
Affinity is GEEN alternatief voor Lightroom, C1 of DxO. Dat is een alternatief voor Photoshop en daar heb ik het in dit artikel niet over. -
gast schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 11:40 | reageerDaar ik helemaal geen gebruik (meer) maak van Microsoft Windows en al mijn systemen (zowel NAS, server als desktops) draaien op Linux, zijn de Adobe pakketten voor mij geen optie.
Het is in het begin wel even wennen maar inmiddels kan ik prima overweg met Darktable als non-destructive fotomanager/editor en voor zwaardere bewerkingen biedt GIMP ook alles wat ik als hobbyfotograaf nodig heb. -

-
Kees Boekestijn schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 12:10 | reageerSorry Nando maar met je commentaar doe je alle mensen die Luminar Neo gebruike heel erg tekort. Ik voel me zeker geen professional maar ook geen tobber met rammel software. Ik heb je wel een een video zien presenterren waarbij je Luminar gebruikt en minuten moet wachten tot een bewerking is voltooid terwijl ik de zelfde bewerking in secondes kon uitvoeren. Zegt dit misschien wat over jou PC? ik weet dat je geen fan bent va Luminar Nando en misschien hoort dit programma dan niet thuis in je ruitje van je vergelijking maar kat het dat net af zoals in bovenstaande antwoorden op div. vragen.
-

-
Hans schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 12:23 | reageerAffinity is helemaal gratis. En heeft voldoende mogelijkheden.
-

-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 12:52 | reageerNando, de abonnementversie Luminar Neo Pro bevat veel meer functionaliteit dan de stand alone (eenmalig betaalde) versie. Bovendien heb je er alle updates bij. Daarmee wordt het toch net zo goed als Lightroom.
Ik vind het jammer dat je luminar niet meegenomen hebt in de prijsvergelijking. -

Nando schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:25 | reageer
Toch weer een abonnement, dus? Dat is toch waar iedereen zo op tegen is?
Ik heb er zo mijn twijfels bij of het net zo goed is. Ik herinner me dat vooral de maskers en bibliotheek rudimentair genoemd mag worden..
Maar dat is nu wellicht een vooroordeel.
Misschien moet ik er weer eens naar kijken. -
Raphaël De Vos schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:22 | reageerIk ben het helemaal eens met jou. Ik zelf werk ook reeds 20 jaar lang met Photoshop en toch ook al een 10 jaar met Lightroom. Ik verander niet graag want ik besef dat goede kennis van je programma je heel wat meer vooruit helpt, in plaats van telkens iets nieuw uit te proberen. Ook dient gezegd: inderdaad €144/jaar -of zelfs wat meer - voor een hobby is nu m.i. echt niet duizelingwekkend (waar is de tijd dat we voor een filmrolletje 500/600 BF betaalden!!!) Welk hobby is er nog goedkoper, wel te verstaan indien we niet ieder jaar het laatste technisch snufje nastreven. De allerlaatste nieuwigheden zoals AI gebruik ik echter minder, omdat ik die in heel wat gevallen -mijn inziens- helemaal niet voldoende accuraat vind. Ik kan mij gerust een uurtje bezig houden om een foto naar wens uit te werken. Wie geen tijd heeft kiest misschien beter fotografie niet als hobby

-
Raphaël De Vos schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:31 | reageerInderdaad. Ik vermoed dat de prijzen voor reeds lang geabonneerden (zoals ik reeds 20 jaar) mogelijks minder gestegen zijn dan voor nieuwe geabonneerden. Nu hoe dan ook zelfs €300/jaar lijkt mij toch aannemelijk voor een mooie hobby (elke hobby kost, waarvan velen zelfs veel meer?), waarin je kan werken met 2 heel performante programma's.
-
Teka schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:36 | reageerAl tientallen jaren maak ik gebruik van het Engelstalige ACDSee Photo Studio Professional, dat helaas nooit ter sprake komt als vervanger voor Lightroom. Mijn ervaring met Lightroom gaat te ver terug om beide programma's te kunnen vergelijken. Maar ik ben destijds om verschillende redenen overgestapt naar ACDSee: het fotomanagement werkte voor mij prettiger, de fotobewerking vond ik vergelijkbaar en het was goedkoper. HDR, Panorama en Stacking zijn mogelijk.
Een abonnement op ACDSee Photo Studio Professional kost 89 dollar per jaar, eenmalige aankoop/licentie kost 100 dollar. Cloudopslag is beperkt, maar dat hebben veel mensen al elders geregeld. Enkele maanden voordat een nieuwe versie uitkomt, zijn er altijd aantrekkelijke kortingen op de licentieprijs (momenteel 40%). Ongeveer om de drie jaar koop ik een nieuwe licentie en dat bevalt prima. -

-
Raphaël De Vos schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:37 | reageerHelemaal eens met U. Hoe moeilijk kunnen mensen soms relativeren. Een collega fotograaf deed zijn beklag over de prijs van Photoshop/Lightroom, dit voor +/- €150/jaar. Hij liep met een camera Nikon D800 op zijn buik van rond de €4.000. Ik gaf hem een nuttige tip: Laat je camera thuis, dan kan die niet gestolen worden. Ik denk niet dat hij mij begreep.
-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:47 | reageerNando, het is nog in betaversie, maar het is mogelijk om de lightroom bibliotheek met alles erop en eraan te importeren naar luminar neo pro. Dus Luminar wordt steeds meer een aantrekkelijk alternatief.
Dit jaar nog zal het officieel gereleased worden. -

-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 13:54 | reageerNando, nog als aanvulling: de maskers zijn enorm verbeterd in Luminar Neo Pro, zowel in de versie zonder als met abonnement. Nadeel van zonder abonnement is dat je veel functionaliteit moet bijkopen. Dan ben je een stuk duurder uit.
-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 14:05 | reageerNando ik heb even een copy/paste gedaan:
What’s new in beta 1.27.1:
Lightroom Classic Migration Tool: You can now create a Luminar Neo catalog directly from your Lightroom Classic (.lrcat) catalog. The tool transfers folders, albums, metadata, virtual copies, and basic edits (states), making it easier to move your workflow from Lightroom to Luminar Neo. -
Henk Klooster schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 15:24 | reageerHoe zit het nieuwe Apple pakket?
-

-

fredkok schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 17:15 | reageer
Als eerste een tip: Als je een KvK inschrijving hebt, gebruik die dan bij je Adobe abonnement, dan word je vrijgesteld van BTW. Scheelt je 21% op de prijs.
Verder verbaas ik mij hogelijk over mensen die vinden dat alles gratis moet zijn als het digitaal is of via internet komt. Vergelijk de huidige kosten eens met hoe het in het analoge tijdperk was. Geen kosten meer van rolletjes en chemicaliën. Je wil als fotograaf ook niet dat je foto’s van internet worden geplukt voor ongevraagd commercieel gebruik. Dan wil je een eerlijke prijs voor je fotowerk. Dan mogen anderen toch ook een prijs vragen. En als het je niet aanstaat ga je op zoek naar freeware, maar die heeft altijd zijn begrenzingen ten opzichte van serieuze en betaalde software. -
gast schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 17:43 | reageerJa vergelijken is niet gemakkelijk.
Ook ik gebruik de Engelstalige ACDSee Photo Studio, maar dan de versie (Photo Studio Ultimate 2026) waarbij je met lagen kan werken.
Voor mij mag dit programma meer aandacht krijgen.
Voor mij als hobbyist heeft dit programma meer dan voldoende mogelijk heden.
Ik vraag mij af hoeveel mensen alle mogelijkheden van een programma gebruiken.
Het is ook een enorm goed archivering programma.
Ik gebruik geen cloud maar wel een NAS en een aparte schijf om te back-uppen. (kosten 2e hands niet veel.)
Om te back-uppen SyncBackFree V12. -
gast schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 18:58 | reageerIk zit al jarenlang in de luxe positie dat ik niets voor een Adobe Abonnement hoef te betalen (Lightroom + Photoshop).
Als je ook stockfoto's via Adobe verkoopt krijg je bij een minimaal aantal verkopen de software er 'gratis' bij.
Dus én verdienen én de software ook nog gratis
.
Daarnaast, ik vind Lightroom gewoon een geweldig systeem! Dus serieus naar iets anders kijken doe ik al lang niet meer! -
Wim Hendriks schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 19:19 | reageerBij de laatste up-date van DaVincie Resilve zit een foto bewerking modul in die gekoppeld is aan de videobewerking,voor deel is dat je gebruik kan maken van de nodes(soort lagen bewerking) en het is gratis.wil je de studio versie hebben dan kost het geld, maar meer mogenlijkheden een kijkje waard.
-

-
Gert schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 20:05 | reageerJe hebt gelijk Nando. Omdat er alleen Lightroom bij het pakket vermeld staat dacht ik dat ze alleen Lightroom CC in dat abonnement leveren, maar er zit gelukkig ook Lightroom Classic bij. In het verleden hadden we ook het oude pakket waarbij je Photoshop CC en 20 GB cloud had. Die hebben ze vervangen door een duurdere variant.
-

-
Peter Trouwen schreef op dinsdag 9 juni 2026 om 21:30 | reageerIk gebruik nu Lightroom en Photoshop. Helemaal aan gewend en kan er goed mee overweg. Nu word ik de laatste tijd dood gespamd met reclame voor ON1. Het claimt een volwaardig Lightroom alternatief te zijn voor minder dan de helft van de prijs. Heeft iemand hier ervaring mee?
-

Nando schreef op woensdag 10 juni 2026 om 10:13 | reageer
Ah ja, ON1 is er ook nog.
Poeh, dat worden te veel software-varianten om te gaan vergelijken in een artikel als dit. Luminar, ACDsee, ON1, Lightroom, Capture One, DxO, Davinci Resolve, Darktable... en wie weet welke nog meer.
Ik heb er geen ervaring mee. Gelukkig kan zoeken op internet behulpzaam zijn. Vraag dan wel naar reviews, en vertrouw niet op AI-zoekmachine gegenereerde slop.
-
Peter schreef op woensdag 10 juni 2026 om 07:08 | reageerIk heb al jaren hetzelfde abonnement en betaal voor dit pakket ook 144 euro per jaar en dat is het mij zeker waard.
-
Raphaël De Vos schreef op woensdag 10 juni 2026 om 12:26 | reageerWaar zovelen steeds maar naar iets anders uitkijken, ben ik het compleet eens met jou, Peter. Ik heb ook reeds jaren het abonnement Lightroom & Photoshop, en ben er nu ook relatief handig mee bezig (heb destijds ook heel wat sessies Photoshop en enkele Lightroom gevolgd). Veel hobby's zijn ook vele malen duurder dan het vermeld abonnement. Trouwens elke sprong naar een ander bewerkingsprogramma levert vertraging op, en helaas ook verlies aan de vroeger opgedane expertise. Voor fotografie zijn 2 elementen belangrijk: een beetje geld is hoe dan ook nodig, maar wat velen echter missen, zijn de voornaamste onmisbare maar kosteloze werktuigen: "tijd en liefst een overvloed aan geduld".
-
Harry Van Bulck schreef op woensdag 10 juni 2026 om 21:50 | reageerVeel heeft ook te maken of je professioneel of hobbyfotograaf bent. Zelf hoor ik in de laatste categorie (en is geld belangrijk) Ik werk nog met een gekochte Photoshop en Ligtroom en ja het heeft wat nadelen maar voor mij voldoet dat en ik betaal al 15 jaar niks. Ik ben wel van het idee 'een foto maak je ter plaatse en niet achter je pc'. Knippen, wat (kleine)storende elementen weghalen, wat met kleur en helderheid schuiven, veel meer doe ik niet. Ik weet dat de huidige programma's heel wat meer in hun mars hebben.
Ook dat ai gedoe is soms makkelijk maar het is je eigen foto niet meer.
ps: Ik werk in de reclame en tegenwoordig iedereen maakt (zelf?) zijn ontwerpen met dat shit gtp gedoe en dan verwachten ze dat wij die onrealistische ontwerpen uitvoeren. -

-
Donald Willemsen schreef op donderdag 11 juni 2026 om 16:46 | reageerOh vandaar dat die workshops en fotoreizen zo duur zijn.
-
Angelo schreef op donderdag 11 juni 2026 om 19:26 | reageerVoor mij is belangrijk dat big tech/adobe niet in mijn data neust. En gezien de politieke ontwikkelingen aan de andere kant van de oceaan gebruik ik waar mogelijk Europeesche software. Principes kosten nu eenmaal geld. En wat mogelijkheden betreft ben ik echt niet beperkt. Geeft mij meer voldoening.
-

-
Jan Willem Hartmann schreef op vrijdag 12 juni 2026 om 17:11 | reageerZoals eerder genoemd is de prijsvergelijking absoluut niet compleet als je Luminar Neo niet opneemt in deze prijsvergelijking. De opmerkingen van Nando over Luminar Neo zijn m.i. zeer subjectief en het is erg jammer dat PFA deze mening heeft en uitstraalt over Luminar Neo. PFA zou m.i. objectiviteit moeten zijn.
-
Raphaël De Vos schreef op vrijdag 12 juni 2026 om 20:39 | reageerBeste Jan, Ik meen dat Nando zo objectief mogelijk probeert te zijn, maar uiteraard kan niemand, en wellicht ook Nando nooit op de hoogte zijn van alle fotobewerkprogramma's die op onze planeet rondcirkelen. Ik zie deze rubriek als een ontmoeting van fotografen om iets bij te leren of een interessante discussie op gang te brengen, met allerlei uitwisseling van info, doch niet als een ontegensprekelijke wereldkundige onomstootbare unieke waarheidsbron.
-
Donald Willemsen schreef op zondag 14 juni 2026 om 00:01 | reageer@Jan Willem Hartmann, ik vind dat je gelijk hebt, vooral ook omdat Luminar langzaam een steeds groter marktaandeel krijgt.
Aan de andere kant moet ik ook erkennen dat je nooit compleet kan zijn, want er zijn veel meer softwarepakketten. Om maar een dwarsstraat te noemen 'GIMP' wordt ook niet besproken.
Ik vind ook dat Nando in zekere zin Luminar Neo afkraakt zonder gekeken te hebben naar de nieuwste versie.
Het gaat om een prijsvergelijking en wat je er voor krijgt. Het gaat er nu niet om of een pakket goed of slecht is. -
Gert schreef op zondag 14 juni 2026 om 14:44 | reageerNa verschillende testen blijf ik nu en in de nabije toekomst werken met Adobe Lightroom. Mijn mening hiervoor is door onder andere het artikel van Nano veranderd. Ik maak nu nog gebruik van een jaar Creative Cloud en twijfelde door de prijzen of ik daarmee verder wilde gaan. Ik werk al sinds het prille begin (vanuit de eerste publieke beta versie) met Adobe Lightroom Classic.
Recent ben ik om meerdere redenen begonnen met het verkennen van meerdere software om mijn foto's te kunnen delen met onze dochters. Mijn archief bevat inmiddels ruim 400.000 beelden, die ik met sleutelwoorden, verzamelingen, GPS coördinaten en op tijden terug kan vinden.
Recent heb ik MacOS op mijn computer naar versie 27.0 gebracht. De reden: de nieuwe versie van Apple Photos (die beide dochters nu gebruiken) werkt vele malen sneller. In enkele dagen heb ik de beelden kunnen importeren. De foto's blijven wel op hun originele locatie staan en worden niet naar de iCloud verstuurd.
De bibliotheek kan ik nu op de disks van beide dochters zetten. Ze hebben beiden een kopie van het volledige archief gekregen. Zelf bewaar ik ook meerdere back-ups op verschillende locaties. Komend september kunnen we allen upgraden naar de officiële versie van MacOS en dan kan het archief door iedereen bekeken worden. Het voordeel is dat ze beiden Mac blijven gebruiken en er is ook geen abonnement geld aan Photos gekoppeld. (Photos is ook geen onderdeel van het nieuwe Apple 'huur' pakket). De software heeft alle basis functies om de beelden te bewerken, maar er ontbreken er ook een aantal. Hier zou een diepe duik in nodig zijn om dit allemaal met elkaar te kunnen vergelijken.
DaVinci Resolve zag ik ook in de reacties voorbij komen. Ik gebruik de Studio versie. De Lightroom catalogus kun je inderdaad importeren, maar met ruim 400.000 foto's is dat geen goed idee. Lightroom blijft echter wel werken als digital asset manager als je stopt met het abonnement. Je kunt dan een kleiner deel van je archief selecteren en daar een nieuw archief van laten maken. Die kun je dan in beide versies van Resolve (De Studio en Standaard versie) importeren. Kost minder tijd en je werkt alleen met de beelden die je nodig hebt. Bewerking van de beelden kun je vergelijken met het bewerken van video beelden, maar dit is niet hetzelfde als je terug vind in Lightroom en/of Photoshop.
Ik heb PeakTo getest als digital asset manager. Het is interessante software die geschikt is voor foto en video materiaal. Dit pakket kan ook met andere software samenwerken. Het pakket bied een uitgebreid pakket aan mogelijkheden om je beeld archief bij te houden. Het is in veel situaties razendsnel werken, maar helaas heeft het ook nog een aantal minpunten. Zo heb ik al meerdere malen meegemaakt dat ik na het opstarten geconfronteerd werd met een 'gebroken archief' wat hersteld moest worden. Dat duurde zo lang dat ik heb besloten om voorlopig niet verder te gaan met PeakTo.
ACDC is een mooi en betaalbaar alternatief om je foto archief bij te houden. Het werkt net als Lightroom en andere tot nu toe genoemde software met een eigen bibliotheek. Je kunt mappen selecteren en die laten scannen. Daarmee worden alle gegevens in de bibliotheek gezet. Voor het bijhouden van een archief werkt het goed, maar bepaalde functies die je (wel/niet) nodig hebt moet je zelf goed controleren. Voor basis correcties werkt het prima.
Exire is software wat gemaakt wordt bij onze Duitse buren. Ik wilde de software gaan testen, maar ik begreep van de producenten dat er binnenkort (eind Juni 2026) een nieuwe versie op de markt komt.
On1 Photo RAW 2026 heb ik op aanraden van een foto maatje ook getest. Prima software, vergelijkbaar met Lightroom. Maar de software produceert wel bij elke foto een sidecar bestand om alle informatie in op te slaan. In Lightroom kun je dat laten doen in .xml bestanden. On1 heeft gekozen voor een eigen vorm: .on1 bestanden. Ik ben daar zelf niet echt enthousiast van geworden.
DXO heeft het meest uitgebreide pakket software. Photolab 9 is de beste RAW foto software en met PureRAW 6 heb je de beste RAW converter te pakken. Wil je creatief aan het werk dan kun je ervoor kiezen om de NIK collectie erbij te nemen in combinatie met FilmPack 8 kun je beelden omzetten alsof ze gemaakt zijn op analoge film. Simulaties van bekende merken als de Kodak Tri-X, Fujifilm Velvia 100 of een van Ilford. Ik vond het een hele leuke ervaring toen ik een 'wow' terug kreeg nadat ik een beeld van onze kleindochter had opgestuurd naar haar ouders. DXO is voor mij nog heel nieuw, maar absoluut de moeite waard om te verkennen voor beeld bewerking. Digital asset management is ook mogelijk in Photolab 9, maar daar ontbreekt wel het een en ander als je het vergelijkt met Lightroom.
Vanuit Lightroom werken de verschillende DXO pakketten wel samen met deze software. Je kunt dus vanuit Lightroom een origineel naar een van deze software pakketten sturen om het beeld daar te bewerken.
Veel van de bovenstaande pakketten heb ik in een trial versie eerst goed uitgeprobeerd. Daarvoor heb ik vooraf een aantal punten op een lijst gezet om ze daarna in de software uit te proberen. Sommige pakketten heb ik met een of twee maanden kunnen verlengen naar gelang dat mogelijk is. Software kopen blijft een prijskaart houden en huren ook. Voor Adobe doe ik nu een stap terug. Ik wilde ermee stoppen, maar kom daar voorlopig van terug, met dank aan Nando. Ik had niet gezien dat je ook kunt kiezen voor Lightroom Classic en CC voor 144 Euro per jaar.
Gratis software bestaat. Wie goed zoekt zal vinden. Maar heel eerlijk: voor mijn doelen en eisen aan de software voldoen deze pakketten niet. Ik heb nog meer software getest, maar die vielen een voor een op de eerste dag af wegens crashes, ontbreken van mogelijkheden, snelheid enz. Een goede digital asset manager moet binnen een korte tijd alles kunnen vinden en daar vallen vele door de mand. Goede software kost geld en 144 Euro per jaar vind ik voor mijzelf acceptabel. Updates kosten immers ook geld en nieuwe software ook. Het is een rekensom die ieder voor zichzelf kan maken.
Het belangrijkste voor mij is het plezier dat ik ervan heb. Zonder plezier is geen enkele prijs gerechtvaardigd. Daarom is voor mij zo'n 'wow' terug krijgen bijzonder waardevol en absoluut voor herhaling vatbaar.
@Nando: dank voor het vergelijken en voor iedereen die erop reageerde: ik heb met veel belangstelling alle reacties gelezen. -

Paulussie schreef op maandag 15 juni 2026 om 10:20 | reageer
Het hele stuk, en veel van de commentaren gelezen, maar voor mij is het nog steeds een raadsel waarom le zo populair is. Heb door de jaren heen ( als er weer een nieuwe versie uitkwam) de proef versies geprobeerd, en er nooit een kop of staart aan kunnen vinden. Absoluut onwerkbaar voor mij.
Mijn dochter gebruikt het wel (professioneel, doet bruiloften e.d.) en ik hoor haar altijd mopperen op lr.
Gebruik gewoon Nikon's eigen programma, snap ik tenminste van wat t doet, en ik kan zelf bepalen waar ik mijn bestanden opsla (altijd lokaal, geen wolkje aan de hemel)
Deel jouw mening
Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.Wil je toch reageren, log in of registreer je dan gratis.
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Portretfotografie in de Studio
vrijdag 14 augustus 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Ook interessant
-
Maskers in Adobe Camera Raw krijgen een doezelaardoor Nando Harmsen
-
Lightroom gebruiken zonder catalogusdoor Nando Harmsen
-
Het credit-systeem voor AI van Adobedoor Nando Harmsen
Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox
39.467 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
Elja Trum
Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!
Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over PhotofactsGratis eBook: Fotograferen van Kinderen
Mis dit niet: Tips voor adembenemende familiekiekjes!
Ontdek 25 praktische tips waardoor je prachtige foto's van je (klein)kinderen kunt maken. Je krijgt van mij ook wekelijks nieuwe fotografietips per mail.





