
Even niet genoeg groothoek? Maak een panorama
zaterdag 11 juli 2026, 14:07 door Nando Harmsen | 74x gelezen | 0 reactiesDaar sta je dan. Een prachtig uitzicht met mooie lijnen in het landschap. Je hebt alleen te weinig groothoek. Maak dan een panorama. Dat is een simpele en doeltreffende oplossing.
Soms heb je geen groothoek objectief bij de hand. Misschien ben je lichtgewicht op pad gegaan met slechts één objectief. Of je groothoek is niet voldoende groothoek. Een panorama is dan de oplossing.

Het is tegenwoordig niet meer nodig om een statief te hebben. Zorg dat je stabiel staat, en maak twee of drie foto's van het uitzicht. Zorg voor ongeveer 30% overlap. Meer is geen probleem, minder wel.

Het samenvoegen van die twee of drie foto's is eenvoudig met software. Alles wordt perfect uitgelijnd en je hebt het hele uitzicht in een mooie panoramafoto. Bovendien heeft het panorama een grotere resolutie.

Er zijn een paar dingen om op te letten. Wil je een wat breder panorama, zorg er dan voor dat je de camera verticaal houdt. Bestaat het panorama uit maximaal twee of drie foto's, dan is dat vaak niet nodig.
Maak het panorama wat ruimer dan nodig. Daarmee hou je de ruimte om in de nabewerking de exacte uitsnede te maken. Is het panorama te krap, dan kan je beeld in de hoeken van de foto missen.
Neem je een voorgrond in beeld die vlak voor je is? Dan moet je de parallax corrigeren door rond het nogal-point te roteren. In dat geval is een nogal-slide en statief wel noodzakelijk.
Tot slot een handige tip. Wil je weten waar je panorama start en/of eindigt? Maak dan eerst een foto van je hand voor je start. Dan weet je waar de eerste foto begint. Maak er eventueel ook een na het panorama.


Cursus panorama fotografie
Panoramafotografie geeft mooie weidse beelden. Je kunt zelfs helemaal rond fotograferen zodat je 360 graden in beeld brengt. Hoe gaat je daarmee te werk, welke apparatuur heb je nodig, waar moet je op letten. Dit alles wordt uitgebreid behandeld in een boeiende cursus op Photofacts Academy.
» Volg de Cursus Panoramafotografie

Over de auteur
Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.
0 reacties
Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!
Deel jouw mening
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Portretfotografie in de Studio
vrijdag 14 augustus 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Ook interessant
-
Vast brandpunt en niet genoeg groothoekdoor Nando Harmsen
-
Een verticaal panorama voor meer groothoekdoor Nando Harmsen
-
Het tegenovergestelde van croppendoor Nando Harmsen
-
Niet genoeg groothoek? Maak een panoramadoor Nando Harmsen
-
Een panorama moet een meerwaarde gevendoor Nando Harmsen
Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox
39.639 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
Elja Trum
Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!
Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over PhotofactsGratis eBook: Fotograferen van Kinderen
Mis dit niet: Tips voor adembenemende familiekiekjes!
Ontdek 25 praktische tips waardoor je prachtige foto's van je (klein)kinderen kunt maken. Je krijgt van mij ook wekelijks nieuwe fotografietips per mail.



