Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Croppen of toch een teleconverter?

vrijdag 15 mei 2026, 22:11 door | 1.148x gelezen | 16 reacties

Voor wie veel met tele objectieven fotografeert, zal het volgende wel bekend voorkomen; het onderwerp is toch nog te klein in beeld. Hoe kan je dit het beste oplossen? Croppen, of toch een teleconverter gebruiken?

Het is een dilemma waar veel natuur (dier/vogel-) fotografen mee geconfronteerd zijn. Het onderwerp is toch nog te ver weg, waardoor het kleiner dan gewenst in beeld komt. Je kan dit accepteren, of er iets aan doen.

Nando graspieper 500

Een graspieper, ver weg, klein in beeld. Dit is met een 500mm brandpunt gefotografeerd.

Een nieuw (nog langer) teleobjectief is vaak zo goed als onbetaalbaar. Indien het wel kan is het niet altijd even praktisch. Misschien kan een teleconverter de oplossing zijn.

Een teleconverter verlengt het brandpunt. Je krijgt fysiek een langer tele objectief. Met een 1,4x teleconverter verandert 400mm in een 560mm brandpunt. Een 600mm wordt een 840mm objectief.

Nando goudvink 400 maal anderhalf

Een goudvink, gefotografeerd met 400mm met een 1,4x teleconverter. Dit wordt 560mm. Diafragma f/2,8 wordt f/4.

Je kan ook een 2x teleconverter kiezen, waarbij het brandpunt twee keer zo lang wordt. Een 400mm zal een 800mm brandpunt worden. Een 600mm verandert in een indrukwekkende 1200mm.

Er zit een keerzijde aan deze medaille. Het heeft gevolgen voor de hoeveelheid licht dat de sensor bereikt. Met een 1,4x teleconverter verlies je één stop licht, een 2x teleconverter veroorzaakt twee stops verlies.

Nando zanglijster 400 maal twee

Een zanglijster, gefotografeerd met 400mm en een 2x teleconverter. Dit is dan 800mm brandpunt.Diafragma f/2,8 wordt f/5,6.

Een teleconverter heeft nog meer consequenties. De autofocus snelheid kan verminderen, en het beeld gaat iets in kwaliteit achteruit. Over het algemeen zijn deze verschillen zo klein dat we het alleen bij minutieus bestuderen en vergelijken gaan zien.

Het is ook mogelijk om te gaan croppen. Daarmee snij je een groot deel van de foto weg waardoor dezelfde vergroting als een teleconverter bereikt wordt. Het nadeel aan croppen is het verlies aan resolutie.

Nando fazant 400 crop


Nando fazant 400 crop 1

Een fazant, gefotografeerd met 400mm brandpunt. Ik heb dit beeld gecropt tot ongeveer een kwart van de originele resolutie. Diafragma f/2,8 blijft f/2,8.

Wanneer je een camera met een grote resolutie hebt, bijvoorbeeld 50 megapixels, dan zal er na de crop nog voldoende resolutie overblijven. Heb je een 25 megapixel camera, dan zal dezelfde crop een flinke hap uit de resolutie nemen.

Voor internet gebruik zal bij een crop altijd wel meer dan voldoende resolutie overblijven. Voor een fotoboek waarin een 20x30cm grote afbeelding komt zal dat ook nog wel gaan. Maar echte grote prints kan lastig worden.

Nando crop van fotos

Dit zijn detail weergaves van de foto's in dit artikel. Niet precies 100% weergave, maar wel in de richting daarvan.

Het voordeel boven een teleconverter is het behouden van de grootste lensopening. Dat zal vooral bij donkere omstandigheden merkbaar zijn. Hoewel, de moderne ruisreductie kan al veel zorgen over hoge ISO-waarden weghalen.

Hou er wel rekening mee dat bij een echt langer brandpunt door een teleconverter de achtergrond heel anders afgebeeld wordt dan bij een crop. Daardoor zal de scherptediepte ook anders zijn. Maar dat is iets voor een ander artikel.

Nando blauwborst 400 maal anderhalf crop

Een blauwborst met 400mm en een 1,4x teleconverter. Deze 560mm opname is bovendien nog gecropt.

Heb je een teleconverter in gebruik om een langer brandpunt te bereiken? Bedenk dan dat je ook in dat geval nog steeds achteraf kan croppen.

Een teleconverter kan een goede oplossing zijn om een langer bereik te krijgen, zonder een fikse aanslag op je bankrekening. Je houdt de resolutie van je camera, en houdt altijd nog de mogelijkheid om nog te croppen. Mits je met de nadelen kan leven.

Gebruik jij een teleconverter, of liever niet? Deel je ervaring in een reactie onder dit bericht.

Wil jij ook gave foto's maken?

Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.

14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

16 reacties

  1. MacBigfoot
    Profiel MacBigfoot schreef op zaterdag 16 mei 2026 om 14:11  | reageer

    Ik ben twee keer bij De Valk Roofvogels op bezoek geweest, ik heb beide keren een Olympus 40-150 (ƒ/2.8) bij me gehad.

    De eerste keer met een 2x-teleconverter, de tweede keer zonder. Van het lichtverlies heb ik niet heel veel last gehad, maar ik vond de reeks zonder teleconverter (en dus vaker moeten croppen) mooier vanwege de meer geblurde achtergrond.

    Ik ga binnenkort nog vogels fotograferen waarbij minimaal een 500mm vereist zou zijn. Ik neem dan wel de teleconverter mee, maar bekijk ter plaatse wat ik mooi vind, ook afhankelijk van de achtergrond dus.

  2. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:28  | reageer

    Ik heb een testje gedaan met het verschil in achtergrond onscherpte met en zonder teleconverter. Dat komt snel online.
    IK adviseer je om dat te kijken, want ik denk dat het anders is dan je verwacht.

  3. Job de Lange
    Job de Lange schreef op maandag 18 mei 2026 om 17:07  | reageer

    Ha Nando,
    alweer een interessant artikel! Dank!
    Leuk om je zaterdag in Deventer te hebben gesproken! Ik blijf je volgen. En verneem graag wanneer je weer naar de Opaalkust gaat......
    Hartelijke groet!

  4. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:27  | reageer

    In het najaar komen er weer data voor 2027
    Was leuk je gesproken te hebben, Job.

  5. Ron A.B.
    Ron A.B. schreef op dinsdag 19 mei 2026 om 11:52  | reageer

    Ik ben heel blij met mijn 2x converter op de 100-500 mm van Canon, maar wel als de zon schijnt... Zelfs een icarus blauwtje kan ik dan mooi op de foto krijgen op een afstand van nog geen meter, net genoeg om het beestje niet te verstoren...
    Indien nodig kan de iso best ver omhoog op mijn R6mark2 maar je moet het natuurlijk niet overdrijven...

  6. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:31  | reageer

    Het enige nadeel van die combinatie is, dat je een deel van het zoombereik verliest. Maar als dat geen probleem is, is het een mooie manier om veel vergroting te krijgen.
    Die meter afstand verbaasde me... maar inderdaad, 1,2 meter is de minimale scherpstelafstand bij 500mm. Nooit geweten, terwijl ik het objectief al jaren gebruik vrolijk

  7. Walter
    Walter schreef op dinsdag 19 mei 2026 om 12:20  | reageer

    Ik heb speciaal een D7100 aangeschaft voor mijn 150-600 Sigma. Crop 1,5 en AF over de hele range. Het leven is keuzes makenknipoog

  8. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:32  | reageer

    Een DX-camera is er perfect voor. Je hebt een goede keuze gemaakt, denk ik vrolijk

  9. Peter van Dinther
    Peter van Dinther schreef op dinsdag 19 mei 2026 om 22:40  | reageer

    Je kunt ook je APS-C stand gebruiken op je camera, indien mogelijk.

  10. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:25  | reageer

    Ik adviseer je om dit nooit te gebruiken. Je kan beter in de nabewerking croppen dan direct in de camera.

  11. Peter van Dinther
    Profiel Peter van Dinther schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:59  | reageer

    Kun je uitleggen waarom?

  12. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 10:46  | reageer

    Omdat je daarmee definitief de resolutie van je camera vermindert. Je kan niet meer terug.
    Het is goed voor iemand die in jpeg fotografeert en niet nabewerkt, maar voor de fotograaf die nabewerkt kan je beter in de nabewerking croppen voor maximale flexibiliteit.

  13. Peter van Dinther
    Profiel Peter van Dinther schreef op woensdag 20 mei 2026 om 10:07  | reageer

    We hebben het toch over het bereik van telelenzen? Hiervoor werkt het volgens mij prima. Voor groothoek natuurlijk niet.

  14. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 10:47  | reageer

    Natuurlijk werkt het. Maar het is definitief. Dat is het punt.

  15. luc.vanhoorebeke@telenet.be
    luc.vanhoorebeke@telenet.be schreef op dinsdag 19 mei 2026 om 22:50  | reageer

    Is het dan beter om bv van een R5 over te stappen naar een R7 ? ...dat levert immers ook een flinke "winst" in millimeters op zonder lichtverlies... of zie ik dat helemaal verkeerd ?

  16. Nando
    Profiel Nando schreef op woensdag 20 mei 2026 om 09:26  | reageer

    Als je altijd te weinig 'millimeters' hebt, dan is dat een goede overweging.

Deel jouw mening

Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, log in of registreer je dan gratis.

Live Fotografie Workshops

Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy

Flitsen op Locatie

Flitsen op Locatie

woensdag 10 juni 2026

Sint Agatha (Noord Brabant)

nog 8 plaatsen

Portretfotografie in de Studio

Portretfotografie in de Studio

vrijdag 26 juni 2026

Photofacts Studio, Elst (Gld)

nog 5 plaatsen

Landschap en Compositie

Landschap en Compositie

woensdag 8 juli 2026

Bedafse Bergen, Uden (NB)

nog 5 plaatsen

Toon alle artikelen binnen Fotorecepten
De Portretbijbel door Elja Trum
Van Beeld naar Kunst met Micky Hoogendijk

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

39.787 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord